خبر خوب فناوری: تجهیز شدن مراکز دیالیز چندین کشور خارجی به دستگاه همودیالیز ایرانی

به گزارش پایگاه خبری امید‌رسان، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده دستگاه همودیالیز اعلام کرد که این شرکت توانسته است دستگاه‌های همودیالیز خود را به افغانستان، سوریه، عراق و اندونزی صادر کند.

به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، در سال ۱۳۹۲ با تشدید تحریم‌های بین‌المللی و عدم ارسال تجهیزات پزشکی به‌ویژه دستگاه همودیالیز، شرکت دانش‌بنیان آریا طب فیروز تصمیم گرفت در جهت حل معضل جامعه بیماران دیالیزی کشور گام بردارد و در کاهش درد ۳۰ هزار نفر بیمار دیالیزی کشور سهیم شود.

این تلاش سرانجام در سال ۱۳۹۴ به بار نشست و آریا طب فیروز نهمین تولیدکننده این فناوری در دنیا نام گرفت و ایران را به عنوان پنجمین شرکت دارای دانش طراحی و ساخت در جهان معرفی کرد.

بهروز سبک دست، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آریا طب فیروز، که به عنوان نخستین تولیدکننده دستگاه همودیالیز در ایران و غرب آسیا شناخته می‌شود، درباره عملکرد دستگاه همودیالیز اظهاراتی داشت.

دستگاه همودیالیز عمل سم‌زدایی و آب‌گیری از خون بیمارانی که کلیه‌هایشان دچار نارسایی شده است، را انجام می‌دهد. نارسایی یا از کار افتادن کلیه باعث افزایش سطح مواد سمی مانند اوره و آمونیاک در خون می‌شود و به دلیل عدم دفع آب از طریق کلیه، وزن بیمار افزایش می‌یابد.

دستگاه همودیالیز که به عنوان جانشین کلیه در صورت نارسایی یا از کار افتادن آن استفاده می‌شود، از یک سو تهیه مایع دیالیز با دما، غلظت و فشار کنترل شده را انجام می‌دهد و از سوی دیگر، وظیفه تحویل گرفتن و بازگرداندن خون بیمار به وی را برعهده دارد به نحوی که خطری از محل ورود هوا یا لخته خون به بدن بیمار بروز نکند.

در واقع، دستگاه همودیالیز از یک سو مایعی را با ترکیبی از یون‌های سدیم، پتاسیم، منیزیم و گلوکز فراهم کرده و به سوی صافی دیالیز هدایت می‌کند.

از سوی دیگر، با استفاده از یک پمپ پریستالتیک، خون بیمار را از سرخرگ او تحویل گرفته و آن را نیز به سوی صافی دیالیز ارسال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هزار دستگاه همودیالیز تولیدی این شرکت در ۲۶۰ مرکز دولتی و خصوصی در حال ارائه خدمت به بیماران است، بیان کرد: “با ارسال نخستین محموله صادراتی دستگاه همودیالیز به کشور افغانستان و نصب آن در مرکز دیالیز بیمارستان افغان آریا، این شرکت به جمع صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پیشرفته پیوست و در ادامه به کشورهای سوریه، عراق و اندونزی نیز صادرات انجام شده است.

سبک‌دست با اشاره به وضعیت کشور پیش از تولید این محصول گفت: پیش از تولید این محصول در کشور، همواره نیاز به واردات این دستگاه از خارج بود و با توجه به هزینه قطعات یدکی دستگاه‌های خارجی، سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شد.

با تولید داخلی این محصول، ضمن جلوگیری از خروج این مبلغ، زمینه ارزآوری از محل صادرات دستگاه هم فراهم شد.

امید‌رسان، رسانه امید‌بخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا