خبر خوب اقتصادی: افزایش ۵۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت از ابتدای ۲۰۲۴

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، آژانس بین المللی انرژی از افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران طی دو ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد.

آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت بازار نفت، کل تولید نفت اوپک در دومین ماه سال جاری میلادی را ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. تولید نفت اوپک در این ماه نسبت به ماه قبل ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

در میان ۱۲ عضو اوپک ۴ کشور ایران، لیبی، ونزوئلا و عربستان در این ماه تولید خود را افزایش داده اند. تولید نفت ایران در فوریه ۲۰۲۴ با افزایش ۳۰ هزار بشکه ای نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. در نخستین ماه سال جاری میلادی نیز تولید نفت ایران ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود. ایران در آخرین ماه سال میلادی گذشته ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

بر این اساس آمارهای منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد از ابتدای سال جاری میلادی و طی دو ماه نخست این سال تولید نفت ایران در مجموع ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. این در حالی است که طی ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۳ نیز تولید نفت ایران ۴۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

میزان تولید نفت لیبی در فوریه امسال نسبت به ماه قبل ۱۳۰ هزار بشکه در روز و تولید نفت ونزوئلا برابر با ایران یعنی ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. تولید نفت عربستان نیز در این ماه ۲۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۸ میلیون و ۹۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

آمار تولید روزانه نفت کنگو ۱۰ هزار بشکه و کویت و نیجریه نیز ۳۰ هزار بشکه کاهش یافته و تولید سایر اعضای اوپک تغییری نکرده است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا