خبر خوب اجتماعی: یارانه 123 هزار خانوار دارای کودک تا 5 سال افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، دولت راهبردهای متنوعی برای امنیت غذایی و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در نظر گرفته که یکی از آنها طرح یارانه معیشتی برای 79.6 میلیون ایرانی و دیگری طرح کالابرگ برای 66 میلیون نفر است.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در حال حاضر 7 دهک اول کم‌درآمد جامعه اگر در ماه 200 هزار تومان از یارانه خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف خرید 11 قلم کالای سبد معیشت کنند، در آن صورت 120 هزار تومان یارانه تشویقی هم دریافت خواهند کرد.

عسگریان اظهار داشت: طرحی که از امروز آغاز می‌شود برای تقویت کودکان 6 تا 59 ماهه (پنج سال کامل) است که توسط وزارت بهداشت از طریق کارت سلامت تدوین شده است.

خبر خوب دیگر اینکه: شناسایی 4 گونه جدید بیماری سیب توسط محقق ایرانی

کودکانی که در این دامنه سنی قرار دارند، اگر از نظر نمودارهای سلامتی مانند کوتاهی قد، دور سر، وزن مورد نیاز و لاغری کودک مشاهده شود، به معنای این است که این کودک نیازمند کمک غذایی است.

در نتیجه دولت تصمیم گرفته است برای حفظ سلامت این کودکان آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مورد حمایت قرار دهد.

وی افزود: در این زمینه 140 هزار کودک نیازمند غذایی در فاصله سنی 6 تا 59 ماهه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده‌اند که از این تعداد 123 هزار و 600 کودک نیازمند تشخیص داده شد.

افرادی که در دهک‌های 1 تا 7 قرار دارند و دارای کودک تا 5 سال باشند، ماهانه یک میلیون تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

دهک‌های 6 تا 7 ماهانه 600 هزار تومان یارانه مازاد برای کودک دریافت خواهند کرد، اما سرپرست خانوار نمی‌تواند این مبالغ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در جای دیگر خرج کند و باید علاوه بر 11 قلم کالای سبد کالابرگ(شامل مرغ،‌ تخم مرغ، شیر، پنیر،‌ ماست، روغن،‌ برنج،‌ قندو شکر، حبوبات،‌ ماکارونی و گوشت قرمز منجمد) و 5 قلم از کالاهای اساسی دیگر مانند دانه‌های بلغور، بادام، گردو، خرما، هویج، برای سلامت کودک خریداری کند.

عسگریان اضافه کرد: در فاصله هر سه ماه نمودارهای رشد کودک دوباره از سوی مراکز بهداشتی بررسی می‌شود و اگر رشد کودک به وضعیت طبیعی برگشت، به منزله این است که پدر خانواده این یارانه مازاد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف سلامت کودک می‌کند.

خبر خوب دیگر اینکه: معرفی بیش از هزار بنگاه معاملاتی متخلف به سازمان تعزیرات حکومتی‌

اما اگر وضعیت سلامتی تغییر نکرده بود، در آن صورت با پدر کودک مذاکره می‌شود و امکان دارد حتی یارانه او قطع شود.

با توجه به گزارش‌های مراکز بهداشتی و بازدیدهای میدانی که انجام می‌شود، پیش‌بینی می‌شود 95 درصد این یارانه به هدف اصابت کند و سرپرست خانوار این مبالغ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای تامین تغذیه کودک خرج کند.

وی در مورد اینکه شما از کجا متوجه می‌شوید یارانه صرف تغذیه می‌شود، گفت: بهترین روش شاخص‌های رشد کودک است که هر سه ماه بررسی می‌شود، همچنین بازدیدهای میدانی انجام می‌شود.

باید این شاخص‌ها به وضعیت طبیعی برگردد، وگرنه وارد گفت‌وگو‌ی عمیق و جدی با سرپرست خانوار می‌شویم و چه بسا یارانه او حذف شود.

خانوارهایی که مبالغ یارانه اضافه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صرف تغذیه کنند می‌توانند تا 5 سال کامل ماهانه یک میلیون تومان برای کودک دریافت کنند.

اگر دو کودک در خانواری باشد، ماهانه 2 میلیون تومان علاوه بر یارانه معیشتی معمولی دریافت خواهند کرد.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا