تغییرات مدیریتی در مرکز نگهداری از معلولان پرحاشیه

به گزارش امیدرسان؛ داریوش بیات‌نژاد با بیان اینکه از طریق دادستانی تهران به دنبال این بودیم تا منافع به حق جامعه هدف به ویژه معلولان حاضر در مرکز شبانه روزی «فدک رضوان» تأمین شود گفت: با توجه به اینکه ضوابط و دستورالعمل‌های سازمان بهزیستی از سوی مدیریت این مرکز رعایت نمی‌شد، مدیریت مرکز باغ رضوان فدک (مرکز نگهداری دختران معلول ذهنی)، پس از مهلت دو ماهه از سوی سازمان بهزیستی و به دلیل عدم توان مدیریت این مرکز و تمام شدن مدت قرارداد، تغییر کرد.

وی با اشاره به عدم اجرای تعهدات این مرکز در ارتباط با پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و ادامه فعالیت آنها، اظهار کرد: به دنبال موافقت ریاست سازمان و با استفاده از حکم قضائی، مدیریت این مرکز خلع ید شده و مدیریت آن به تعدادی از پرسنل بهزیستی استان تهران تا تعیین تکلیف و انتخاب مدیرعامل جدید مرکز، سپرده خواهد شد.

بیات نژاد با بیان اینکه طی یک فراخوان عمومی و اجرای اقدامات قانونی، مدیریت مؤسسه به فردی صاحب صلاحیت از لحاظ علمی و عمومی واگذار خواهد شد اظهار کرد: مدیریت بعدی موسسته که باید اجازه فعالیت از سوی سازمان بهزیستی را داشته و مورد تأیید این سازمان باشد، طی قراردادی این مسئولیت را به عهده خواهد گرفت.

به گفته بیات نژاد، مشکل عدم پرداخت حقوق و مزایا و حق بیمه شاغلان مرکز و همچنین عدم رعایت پروتکل‌های تخصصی سازمان بهزیستی در ارتباط با نگهداری معلولان از جمله مهمترین مشکلات این مرکز برای ادامه فعالیت بوده است

این در حالیست که سازمان بهزیستی در ۲۱ شهریور امسال اولین اخطار کتبی و  ۲۸ مهر امسال نیز اخطار دوم را به مرکز مذکور برای اصلاحات و رعایت استانداردها ارسال کرد و پرونده مرکز نگهداری فدک باغ رضوان بعد از طی این مراحل به کمیسیون عالی نظارت کشوری رفت. در نهایت کمیسیون عالی نظارت کشوری در مجموعه سازمان بهزیستی به بازپس‌گیری این مرکز رای داد و بر این اساس مقرر شد بعد از فراهم شدن شرایط مطلوب برای توان‌خواهان و طی فرایندهای قانونی، این مؤسسه خلع ید شده و به مؤسسه خیریه دیگری که صاحب صلاحیت است، واگذار شود.اپیش از این انتشار فیلمی از مؤسسه «فدک باغ رضوان» که مرکز توانبخشی معلولان ذهنی دختر در وردآورد است، موجب ایجاد ابهاماتی در روند رسیدگی به تخلفات این مؤسسه و نواقص آن شامل وضعیت تغذیه، مسائل بهداشتی و عدم رعایت استاندارها برای نگهداری از افراد کم‌توان ذهنی و… شد که بدنبال آن دستور وزیر رفاه برای پیگیری موضوع، رسیدگی، توقف تعطیلی و هرگونه بازپس‌گیری مسئولیت‌ها و امکانات تحویلی به بخش غیردولتی را به همراه داشت.

با توجه به اینکه مدیرعامل این مؤسسه نسبت به این موضوع استنکاف نمی‌کند، با حضور مدیرعامل مجموعه خیریه، نشست اضطراری در پنجم دی ماه در محل معاونت توان بخشی سازمان بهزیستی برگزار  و مصوب می‌شود که بهزیستی تهران، با رعایت کلیه الزامات قانونی و حفظ سلامت کامل جسمی و روانی توان‌خواهان، مبادرت به بازپس‌گیری مرکز کند.

بعد از ابلاغ رأی کمیسیون به مرکز خیریه فدک باغ رضوان، مجدداً مؤسسه از بازگرداندن این فضا، تجهیزات و توان‌خواهان خودداری می‌کند؛ به این ترتیب شکواییه‌ای توسط دایره حقوقی بهزیستی تنظیم شده و در پنجم دی‌ماه و با دستور مقام قضائی، حضور نماینده دادستان، نماینده کلانتری چیتگر و مدیر حقوقی بهزیستی شهر تهران برای ابلاغ رأی مقام قضائی ارسال می‌شود. در همان تاریخ و بعد از اینکه مدیر مؤسسه مجددا در برابر آنها مقاومت می‌کند، فیلمی از ابراز عواطف این توان‌خواهان نسبت به کادر مرکز تهیه و در فضای مجازی منتشر می‌شود. در نهایت با گذشت مهلت دوماهه این مرکز برای رفع نواقص و عدم اجرای دستورات لازم مقرر شد مدیریت مرکز نگهداری باغ رضوان تغییر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا