خبر خوب از بومی سازی توربین‌های کلاس F/ اکثر قطعات این توربین بومی‌سازی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، یکی از موضوعاتی که در سالیان اخیر در کشور به آن بسیار امیدوار شده ایم بحث بومی‌سازی تکنولوژی‌های روز جهان است.

علیرضا نصرالهی با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای بومی‌سازی فناوری توربین کلاس F به عنوان بالاترین فناوری توربین‌های تجاری شده در سطح جهان گفت: توربین‌های کلاس F، بازدهی یک واحد نیروگاه سیکل ترکیبی را به ۵۸ درصد ارتقا می‌دهند.

وی گفت: این توربین ها آلاینده تولیدی را به حداقل می‌رساند، از طرفی مصرف آب در بخش گاز این توربین تقریبا صفر است.

وی ادامه داد: این فناوری یکی از بروزترین توربین‌های تجاری شده در سطح دنیا است.

خبر خوب دیگر: توربین‌های ایرانی جایگزین غول فناوری زیمنس می‌شود

نصرالهی با اشاره به برنامه بومی‌سازی توربین‌های کلاس F در سطح کشور گفت: برنامه انتقال فناوری توربین کلاس F در قالب طرح ۵۰۰۰ مگاواتی در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح‌های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: تاکنون ۴ واحد توربین در قالب این طرح در کشور نصب و راه‌اندازی شده است.

جزئیات طرح بومی‌سازی توربین کلاس F

وی افزود: در قالب طرح ۵۰۰۰ مگاواتی بومی‌سازی فناوری توربین کلاس F، برنامه نصب ۱۱ توربین در دستور کار است و همزمان با نصب توربین‌های شماره ۱۰ و ۱۱، میزان ۸۵ درصد از قطعات این توربین پیشرفته بومی‌سازی خواهد شد.

نصراللهی در تشریح پیشرفت برنامه ۵۰۰۰ مگاواتی بومی‌سازی این فناوری گفت: در ابتدای این برنامه ۲ توربین در نیروگاه هنگام به طور کامل وارد کشور و نصب شد.

وی گفت: پس از آن یک توربین در نیروگاه دو کوهه وارد کشور شد اما ابعاد آن توسط متخصصان داخلی در شرکت‌های دانش‌بنیان تنظیم و در محل نیروگاه نصب شد.

پاسخ به یک نقد در مورد نیروگاه کلاس F

وی ادامه داد: اخیرا نیز چهارمین توربین کلاس F در نیروگاه سهند نصب و راه‌اندازی شد که در این بخش از برنامه مونتاژ کامل توربین در ایران انجام شد.

بیشتر بخوانید: تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور

نصراللهی در پاسخ به یک نقد مرتبط با عدم بومی‌سازی سیستم کنترل کلاس F در کشور گفت: سیستم کنترل توربین‌های کلاس F سیستم T3000 است اما ما در حال حاضر برنامه داریم، سیستم کنترل بومی‌سازی شده در کشور را توسعه دهیم.

با این کار در تکمیل برنامه بومی‌سازی این توربین، سیستم کنترل نیز توسط متخصصان ایرانی و در داخل کشور طراحی و تولید شود.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

پایان پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا