۳۵ شهر جدید در راه است

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: هدف ما این است که با نوآوری و خلاقیت در شهر و ساختمان‌سازی، شهرهای جدید را به شهرهای آمایشی تبدیل و با هویت‌بخشی، این شهرها را در کشور منحصر به فرد کنیم. احداث شهرهای جدید بدون نظام مالی مشخص درست نیست به همین دلیل مدل‌های گوناگون مانند مدیریت دارایی، انواع مشارکت‌ها، سرمایه‌گذاری و … باید در سال‌های آتی مد نظر قرار گیرد.

حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه جمعیت پیش‌بینی شده بر اساس طرح‌های مصوب برای شهرهای فعال و جمعیت‌پذیر، بیش از ۴ میلیون نفر در نظر گرفته شده است گفت: تا پایان نیمه نخست سال ۱۳۹۷ براساس آخرین برآوردها، بیش از یک میلیون نفر در این شهرها ساکن شده‌اند.

وی در این خصوص افزود: در حال حاضر ۳۵ شهر و شهرک جدید فعال، در دست اقدام و یا مصوب در حال مطالعه وجود دارند، که شهرهای فعال و در دست برنامه، توسط ۱۷ شرکت فعال تابعه و ۵ مجری مدیریت می‌شوند.

به گفته این مقام مسئول اولویت اصلی ما در دولت دوازدهم ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید موجود در تمامی ابعاد است، ما قصد داریم شهرهایی را ایجاد کنیم که به جای سربارکردن جمعیت ، آمایشی عمل کرده و خود زمینه ساز توسعه و نقطه رشد باشند.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه بدون شک فراهم کردن شرایط زندگی مناسب با تمام حقوق شهروندی اولویت اصلی ما در سیاست‌گذاری شهرهای جدید است گفت: ما به دنبال ایجاد نسل نو شهرهای جدید هستیم، شهرهای آمایشی که فی نفسه زمینه ساز و قطب رشد قرار بگیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره اضافه کرد: هدف ما این است که با نوآوری و خلاقیت در شهر و ساختمان‌سازی، سردمدار این حرکت در مجموعه شهرهای جدید باشیم و با هویت‌بخشی این شهرها را در کشور منحصر بفرد کنیم. احداث شهرهای جدید بدون نظام مالی مشخص درست نیست به همین دلیل مدل‌های گوناگون مانند مدیریت دارایی، انواع مشارکت‌ها، سرمایه‌گذاری و … باید در سال‌های آتی مد نظر ما قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در بخش دیگری از سخنان خود شهرهای جدید را به جهت بستر و تنوع موضوعات سرمایه گذاری یکی از جذاب ترین مکان‌های فعالیت اقتصادی در کشور دانست و تصریح کرد: ما باید بتوانیم منابع بخش خصوصی را در راستای منافع عمومی در شهرهای جدید قرار دهیم، قطعا امنیت سرمایه و ضمانت بازگشت سود یکی از مهمترین مباحث در باب سرمایه‌گذاری است.

وی در این خصوص افزود: شرکت عمران شهرهای جدید در راستای سیاست‌های کلان دولت با دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حال برنامه‌ریزی برای جذب نقدینگی، انتقال فناوری‌های جدید و ایجاد زمینه های اشتغال در این شهرهاست.

وی با اشاره به تاریخ ایجاد شهرهای جدید در کشور، افزود: ایجاد این شهرها تاریخی به وسعت شروع شهرنشینی دارد، اما طرح ایجاد شهرهای جدید فعلی در ایران از سوی وزارت مسکن و شهرسازی سابق در دهه ۱۳۶۰ به هیئت دولت پیشنهاد و در سال ۱۳۶۴ به تصویب دولت رسید، بدین منظور شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در سال ۱۳۶۸ به منظور ایجاد شهرهای جدید شروع به تأسیس شرکت‌های عمران وابسته در استان‌های مختلف کرد.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: بدون شک شهرهای جدید بستر بکری برای فعالیت گسترده سرمایه‌گذاران در طرح‌ها و پروژه های بزرگ و کوچک با موضوعات متنوع در سطوح محله‌ای، ناحیه‌ای، شهری و فراشهری است که در یک برنامه‌ریزی دقیق، علاوه بر تأمین سود مناسب و مطمئن برای سرمایه‌گذار، نقش مؤثری در ارتقای کیفیت زندگی شهروندان شهرهای جدید خواهد داشت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا