ورود مدعی العموم به موضوع نمایشگاه شهر آفتاب/ تعارض منافع در خصوص نمایشگاه بین‌المللی تهران وجود دارد/ بیان چالش‌های بهداشتی، اجتماعی و امنیتی مشهود در ایام فعالیت نمایشگاه تهران

حجت الاسلام و المسلمین منتظری: در راستای صیانت از حقوق بیت المال و حفظ منافع و مصالح ملی، اقتضاء دارد تمهیدات و تدابیر لازم از سوی دولت محترم مردمی برای بهره مندی بهینه از امکانات و سرمایه گذاری عظیم انجام شده در نمایشگاه شهر آفتاب اتخاذ صورت پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، حجت الاسلام و المسلمین منتظری در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور ضمن بیان چالش های متعدد بهداشتی، اجتماعی و امنیتی در ایام برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران، بر بهره‌مندی مناسب از ظرفیت‌های موجود در نمایشگاه شهر آفتاب تاکید کرد.

وی در این نامه با بیان اینکه سرمایه گذاری و هزینه زیادی در مجموعه شهر آفتاب صورت گرفته و باید به خوبی از این ظرفیت استفاده نمود، موضوع تعارض منافع در خصوص نمایشگاه بین المللی تهران را نیز مورد توجه قرار داد.

در این نامه آمده است:

همانگونه که مستحضرید در سال ۱۳۸۵ مقدمات مورد نیاز برای ایجاد نمایشگاه شهر آفتاب اعم از جانمایی زمین، دیوارکشی، توپوگرافی و…. آغاز و در سال ۱۳۹۰ ساخت مجموعه­ نمایشگاهی مذکور در زمینی به مساحت تقریبی ۱۳۸ هکتار  متشکل از چهار بخش اصلی شامل مرکز تجارت جهانی، مرکز اقامتی، بخش خدمات و پشتیبانی وارد فاز اجرایی گردید و در حال حاضر فاز اول نمایشگاه، شامل سالن بزرگ اصلی در سه بخش به طور کامل به بهره‌برداری رسیده و در حال فعالیت می‌باشد و با راه اندازی کامل آن بزرگترین مجموعه­ نمایشگاهی غرب آسیا در کشورمان ایجاد خواهد شد.

در ادامه این خبر خوب و اقدام مناسب آمده است:

مزیت‌های قابل توجهی از قبیل قرار گرفتن در کنار مسیر اتوبان خلیج فارس به عنوان کریدور اصلی شمال به جنوب کشور و همچنین نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام (ره) به عنوان هاب هوایی اصلی کشور از جمله مولفه هایی است  که از منظر تجارت بین الملل جایگاه ویژه ای را برای مجموعه­ نمایشگاهی مذکور به وجود آورده و می تواند موجب انگیزه و سهولت حضور صنایع مختلف در این مجموعه­ گردد.

در حال حاضر استان تهران و کلانشهر تهران به عنوان پایتخت اقتصادی و سیاسی کشور، فاقد منطقه­ اقتصادی مشخص برای حضور کسب و کارها و صاحبان صنوف در تمامی عناصر زنجیره­ ارزش اقتصادی از جمله جذب سرمایه گذاری خارجی است و از آنجا که به لحاظ اقتصادی ایجاد و اتصال زنجیره­ ارزش و زنجیره­ تامین از جمله چالش های عمده در نظام اقتصادی کشور محسوب می شود.

لذا به نظر می رسد مجموعه­ مذکور به دلیل نزدیکی و قرار گرفتن در محدوده­ منطقه­ اقتصادی تهران ( منطقه­ ویژه اقتصادی ری و فرودگاه بین المللی امام خمینی) با کاهش هزینه های تولید، بسته بندی، ذخیره سازی، حمل و نقل و توزیع در کنار ارائه­ خدمات و ایجاد تسهیلات گمرکی، ترانزیت و بیمه می تواند، برای ایجاد یک نظام واحد تسهیل گری در جریان صادرات و واردات و تکمیل زنجیره­ ارزش کالا بستر مناسبی را فراهم نماید.

بیشتر بخوانید: خبر خوب کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو در بازار

از سوی دیگر در حال حاضر برگزاری نمایشگاه های ملی و بین المللی صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و….. غالباً توسط شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی تهران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می گیرد.

از آنجا که شرکت مذکور، همزمان، صادر کننده­ مجوز و برگزار کننده­ نمایشگاه است؛ موضوع تعارض منافع در این خصوص مطرح می باشد.

به علاوه، ترافیک سنگین ایجاد شده در یکی از مناطق پرتردد کلان شهر تهران و تشدید آلودگی هوا به عنوان یکی از معضلات اصلی شهر به ویژه در زمان فعالیت مجموعه­ نمایشگاه بین المللی تهران از جمله چالش‌های بهداشتی، اجتماعی و امنیتی مشهود و ملموس پایتخت است که نگرانی ها و اعتراضات متعددی را از سوی شهروندان محترم و دستگاههای نظارتی، انتظامی و امنیتی در پی داشته است.

خبر خوب دیگر را اینجا بخوانید: رفع تصرف بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در جازموریان

بر این اساس و در اجرای ماده ۲۹۰ «قانون آیین دادرسی کیفری»، ماده ۴ «دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه» و در راستای صیانت از حقوق بیت المال و حفظ منافع و مصالح ملی، توجهاً به هزینه­ های هنگفتی که از بودجه­ شهرداری تهران در گذشته و حال برای ایجاد و بهره برداری از شهر نمایشگاهی یادشده صرف شده است و ضرورت استفاده از ظرفیت عظیم و امکانات و خدمات ایجاد شده در شهر آفتاب به منظور تحقق بهتر اهداف و برنامه های اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی نظام، اقتضاء دارد تمهیدات و تدابیر لازم از سوی دولت محترم مردمی برای بهره مندی بهینه از این امکانات و سرمایه گذاری عظیم انجام شده اتخاذ و تصمیمات و اقدامات اجرایی مورد نیاز در دستور کار دولت محترم قرار گیرد.

محمدجعفر منتظری

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا