خبر خوب اجتماعی؛ شرایط صدور پروانه مشاوره روانشناسی تسهیل می‌شود

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی برای تسهیل اشتغال پزشکان جوان پروانه مطب از طبابت تفکیک و مقرر شد تا صدور پروانه مشاوره روانشناسی با اصلاح راهنمای پروانه از طریق درگاه ملی مجوزها انجام شود.

در جلسه هشتاد و دوم هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار که در تاریخ ۲۱/۰۳/۱۴۰۳ برگزار شد، پروانه مطب از طبابت تفکیک شد.

بر این اساس هیأت با تسهیل اشتغال به طبابت و تفکیک آن از «پروانه تأسیس مطب» مندرج در فهرست مجوزهای مصوب شصت و دومین نشست هیأت مقررات‌زدایی به شماره ۳۷۹۶۸/۸۰ مورخ ۱۴۰۱.۳.۱ موافقت کرد.

بدین ترتیب پزشکان و دندانپزشکانی که همه تعهدات قانونی خود را انجام داده‌اند، برای اشتغال به طبابت در مراکز درمانی دولتی و عمومی غیردولتی، نیازی به پروانه تأسیس مطب ندارند.

در اجرای بند ششم مصوبات جلسه نظارت ستادی رئیس جمهور شهید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مورخ ۳۰/۸/۱۴۰۱)، دبیرخانه هیأت موظف است با همکاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، بسته سیاستی تسهیل اشتغال پزشکان جوان را به‌ویژه در بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی از طریق اصلاح مقررات و آیین‌نامه اجرایی مصوب هیأت وزیران، به جلسه بعدی هیأت ارایه کند؛

از تاریخ ابلاغ این مصوبه، وزارت بهداشت موظف است وضعیت شهرها از نظر «شاخص جمعیتی» را ماهانه به‌صورت شفاف اعلام کند و کاربرگ استعلام مربوطه را ظرف یک ماه به دبیرخانه هیأت ارسال و امکان پاسخ غیرحضوری و برخط به این استعلام را طی سه ماه ایجاد کند.

همچنین وزارت بهداشت موظف است امکان ارایه خدمت در درمانگاه‌ها و کلینیک‌های ویژه دولتی دانشگاهی و عمومی غیردولتی را برای پزشکان در حال گذراندن تعهد در شهرستان محل تعهد و در خارج از ساعات موظفی مطابق تعرفه‌های مصوب هیأت وزیران (طی دو ماه از ابلاغ این مصوبه) ایجاد کند و گزارش آن را به دبیرخانه هیأت ارایه کند.

اصلاح راهنمای دریافت پروانه اشتغال روانشناسی و مشاوره

نبا بر این گزارش، در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی مقرر شد تا پروانه مشاوره روانشناسی از طریق درگاه ملی مجوزها صادر شود و راهنمای دریافت این مجوز اصلاح شود.

به منظور اجرای حکم بند (پ) ماده ۱۳ قانون تأمین مالی تولید و زیرساخت‌ها (ابلاغی ۱۴۰۳.۰۲.۱۷)، پروانه اشتغال روانشناسی از تاریخ ابلاغ این مصوبه از طریق درگاه ملی مجوزها با این تغییر در شرایط، صادر می‌شود: بنا به درخواست سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، شرط آزمون کتبی به شرایط صدور مجوز پروانه اشتغال روانشناسی افزوده می‌شود.

همچنین سازمان مکلف است سالانه دو بار این آزمون را برگزار کند.

معیار قبولی در این آزمون، کسب حداقل ۶۰ درصد امتیاز میانگین نمرات تراز یک درصد حائزان بالاترین امتیاز می‌باشد.

همچنین شرط تأییدیه سلامت روان از یکی از دارندگان پروانه مشاوره روانشناسی، جزء شروط دریافت این مجوز خواهد بود. این دو شرط جایگزین شرط «تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای از سه عضو هیأت علمی و مدرک دوره توانمندسازی مشاوره و مدرک دوره کارورزی مشاوره روانشناسی» می‌شود.

همچنین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مکلف است، سامانه نظارت پسینی که در سال گذشته با همکاری دبیرخانه هیأت طراحی کرده را طی یک هفته از ابلاغ این مصوبه عملیاتی کرده و در دسترس عموم قرار دهد تا دارندگان پروانه اشتغال روانشناسی و مشاوره، تحت نظارت کامل قرار گیرند.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا