۳۰ تا ۴۰ درصدی میزان وام‌های دانشجویی درسال جاری افزایش می یابد

میزان و مبلغ پرداخت انواع وام‌ها و تسهیلات دانشجویی طی چند دهه گذشته تا به امروز فراز و فرودهای زیادی داشته است اما طی سال‌های اخیر وزارت علوم با شعار ” هیچ دانشجویی نباید به خاطر فقر مالی ترک تحصیل کند” میزان پرداخت این نوع تسهیلات را به صورت چندین برابر افزایش داده است به گونه‌ای که امروزه انواع وام قابل پرداخت به دانشجویان از ۴ نوع وام از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به ۲۱ نوع افزایش یافته است.

از بین انواع وام‌های پرداختی به دانشجویان، “وام ویژه دکتری”، “ضروری” و “مسکن” سه تسهیلات مهم است که بر این اساس به طور متوسط ماهیانه ۷۷۰ هزار تومان وام ویژه دکتری، سه میلیون وام ضروری، ۲۱ میلیون وام ودیعه مسکن متاهلی در شهرهای بزرگ پرداخت می‌شود که البته مبلغ آن در شهرهای کوچک ۹ میلیون تومان به دانشجویان دکتری پرداخت می‌شود. همچنین به دانشجویان نخبه نیز ۱۱ میلیون تومان ودیعه مسکن پرداخت می‌شود.

در مجموع مبلغ وام‌های دانشجویی ۱۱ تا ۱۷۷ درصد رشد داشته است.

البته علاوه بر پرداخت وام‌های فوق، ۲۲۴ صندوق خیریه دانشجویی در دانشگاه‌ها تشکیل شده که به دانشجویان کم بضاعت و نیازمند بنا بر نوع نیازمندی آنها “وام شرافتی” پرداخت می‌کند که البته بر اساس اعلام وزارت علوم میزان پرداخت انواع وام‌های دانشجویی در سال ۹۸ افزایش خواهد یافت.

در همین زمینه دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان به ایسنا اعلام کرد: طبق مصوبات هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان در راستای افزایش وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها تصمیم گرفتیم میزان وام شهریه دانشجویی در سال آینده در تمامی مقاطع بین ۳۰ تا ۴۰ درصد و بیشتر افزایش یابد.

به گفته وی، در این هیأت امنا در راستای افزایش وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها تصمیم گرفتیم میزان وام شهریه دانشجویی در سال جاری در تمامی مقاطع بین ۳۰ تا ۴۰ درصد و بیشتر افزایش یابد. علاوه بر این، وام ضروری دانشجویان از ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون تومان در سال ۹۸ افزایش می‌یابد. امیدواریم که بتوانیم با وجود امکانات محدودی که داریم پوشش‌های وام‌های دانشجویی را بیشتر کنیم و درخواست‌های دانشجویان را به بهترین صورت پاسخ دهیم.

صدیقی همچنین گفت: پیش از این در مورد وام شهریه اعتبارات تخصیص داده نمی‌شد اما با همکاری مؤسسات بانکی توانستیم در وام شهریه تحرک بیشتری داشته باشیم و این وام در سال ۹۸ رشد بیشتری خواهد داشت. امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده، بتوانیم به هر دانشجویی که در سال جاری وامی اعم از وام ضروری، وام تحصیلی، وام مسکن و سایر وام‌ها را درخواست کند، به بهترین صورت پاسخگو باشیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا