۲۷میلیارد دلار کالا از ابتدای امسال صادر کرده‌ایم

Omidresan.ir

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از میزان صادرات در سال جاری خبر داد و گفت: با وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی ۲۷ میلیارد دلار آمار صادرات و ۲۸٫۳ میلیارد دلار آمار واردات کشور در هشت‌ماهه نخست سال جاری بوده که این رقم شگفت‌آور است.

وی بیان کرد: این میزان صادرات زمانی ارزشمند می‌شود که ارز به کشور بازگردد و باید گفت بیش از ۷۰ درصد صادرکنندگان ارز خود را به کشور برگردانده اند

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد صادرات کشور کالاهای واسطه‌ای است، ادامه داد: طراحی دشمنان و تحریم‌کنندگان به‌گونه‌ای است که ارز به داخل برنگردد، اما علی‌رغم همه مشکلات صادرکنندگان عزیز باید به نظام ارزی کشور کمک کنند تا چرخه اقتصاد بچرخد و از حرکت بازنماند.

به‌گفته رئیس سازمان توسعه تجارت کشور مدت تعهد ارزی برخی کالاها به‌صورت امانی بوده و ایفای تعهد ارزی باید برای برخی کالاها بیشتر شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با توجه به قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۸ و ۹۹ گفت: بر اساس این قانون، برای کسانی که تا ۷۰ درصد تعهد خود را انجام دهند ارزش افزوده را به آن‌ها برمی‌گردانیم و درصورتی‌که این رقم زیر ۷۰ درصد باشد به همان میزان تعهد انجام‌شده ارزش افزوده به او برگردانده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

صادرات صنایع کوچک ۴۰ درصد افزایش یافت/ صدور بیش از یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار کالا توسط بیش از هزار واحد صنعتی

به گزارش امیدرسان، زادبوم عدم ثبات مقررات صادرات را مورداشاره قرار داد و ابراز کرد: سال ۹۷ شرایط ویژه و سختی بود اما این تلاطم را در سال ۹۸ نمی‌بینیم، ما به‌دنبال بازگرداندن آرامش در زمینه مقررات صادراتی هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: برای سال ۹۹ کارگروهی تشکیل دادیم که در این کارگروه در ارتباط با ده کالا تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی با یادآوری اینکه ۱۵ کشور همسایه هدف صادرات است، گفت: ۱۱۶۰ میلیارد دلار واردات این کشورهاست که با توجه به واردات آن‌ها و صادرات ما حدود ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل وجود دارد به این معنی که نباید نگران تولید بود و باید تولید را متناسب با این کشورها انجام داد.

زادبوم با ابراز اینکه بالاترین پتانسیل صادرات کشور مربوط به دو کشور پاکستان و ترکیه است، ادامه داد: امیدواریم مدیران دولتی به صادرکنندگان توجه بیشتری داشته باشند و کارهای آن‌ها را سریع‌تر راه بیندازند.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا