کاهو ارزان شد/تعادل قیمت گوجه فرنگی و خیار در روزهای آتی

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران از کاهش قیمت کاهو در بازار خبر داد و گفت: در هفته‌های اخیر قیمت برخی محصولات جالیزی همچون کاهو به سبب وقوع سیلاب در جنوب و کمبود عرضه به کیلویی ۲۰ هزار تومان در بازار رسید که خوشبختانه طبق پیش بینی‌های صورت گرفته و فراوانی عرضه قیمت هر کیلو کاهو به ۵ هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر کاهش یافته است.

وی افزود: در بخش تولید محصولات تازه چین و عرضه مستقیم به بازار، گا‌هی با تغییر فصل نوساناتی در بخش بازار اتفاق می‌افتد چرا که امکان ذخیره سازی این محصولات  وجود ندارد.

شادلو درباره علل گرانی محصولات سبزی و صیفی در بازار بیان کرد: در برخی مواقع قیمت محصولات جالیزی تحت تاثیر عوامل جوی، تغییر فصل برداشت از مناطق گرمسیری به نیمه گرمسیری و معتدل و تحریک بازار با نوساناتی روبرو می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با اشاره به اینکه جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر کمبود محصولات صیفی در بازار نیست، اظهار کرد: هم اکنون قیمت خیار و گوجه فرنگی در بازار همچنان بالاست که با افزایش عرضه در هفته‌های آتی قیمت این محصولات به تعادل می‌رسد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی افزایش خرید و ذخیره سازی محصول بیش از نیاز روزانه به سبب فقدان ماندگاری این محصولات علاوه بر از بین رفتن محصول منجر به تحریک بازار می‌شود.

نیازی به واردات مرکبات نداریم

شادلو در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه کمبودی در تولید مرکبات وجود ندارد، افزود: طی ماه‌های آذر و دی همزمان با فصل برداشت پرتقال از باغات، قیمت خرید این محصولات از باغداران به حدی پایین بود که جوابگوی هزینه تولیدشان نبود، و درشرایط فعلی به سبب افزایش هزینه نگه داری، نیروی انسانی، سردخانه و ازدیاد تقاضا در بازار با نوساناتی روبرو شده است.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران در پایان با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرکبات نداریم، تصریح کرد: با توجه به تولید مناسب پرتقال و نارنگی نه تنها نیازی به واردات نداریم، بلکه در روز‌های پایانی سال با عرضه محصولات موجود در سردخانه شاهد آرامش بازار خواهیم بود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا