خبر خوب از ارتقا عملکرد کاتالیست ها

محققان کشور روشی جدید برای تولید کاتالیست‌ها طراحی کردند که باعث ارتقا عملکرد کاتالیست‌های فرآیند در صنعت می شوند.

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان امیرحسین شهنازی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی متغیر‌های فرآیند پیرولیز پاششی و ترکیب شیمیایی بر موفولوژی و خواص کاتالیستی پروسکایت در فرآیند ریفرمینگ متان» گفت: هدف از اجرای این پروژه، تولید کاتالیستی با ترکیب جدید (کاتالیست‌های اکسیدی حاوی لانتانم، نیکل و منگنز) به روشی نو (روش پیرولیز پاششی) بوده است.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این روش تولید منجر به بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و ارتقا بازدهی کاتالیست شده و عمر کاتالیست را بالا برده است.

وی با بیان اینکه روش تولید این کاتالیست یک روشی جدید به نام پیرولیز پاششی است، گفت: این روش از نتایج تحقیقات یکی از فارغ التحصیلان دکترای دانشگاه صنعتی امیر کبیر تحت عنوان تولید کاتالیست‌های نیکل بر پایه آلومینا شروع شده است.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روش تولید کاتالیستها، ترکیب شیمیایی آن‌ها و خواص ریزساختاری شان جزو مشارکت‌های نوآورانه علمی به حساب می‌آید و به همین دلایل منجر به چاپ مقاله و داوری مجلات شده است.

وی با بیان اینکه این طرح نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد، گفت: این کاتالیست‌ها در برابر کاتالیست‌هایی که اکنون در بازار موجودند قابل رقابت است.

در ادامه این خبر خوب شهنازی خاطر نشان کرد: با توجه به تولید گاز سنتز در فرآیند ریفیرمینگ متان، تولید کاتالیست مناسب که از دستاورد‌های این پژوهش بوده است باعث ایجاد کاربرد در صنایع فولادسازی (واحد‌های احیای آهن) و پتروشیمی (تولید هیدروکربن‌های سنگین) می‌شود.

در ادامه بخوانید:

یک خبر خوب از بهره‌برداری بیش از ۱۰ طرح پتروشیمی در سال ۱۴۰۲

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا