چرتکه چیست؟

چرتکه چیست و چه کاربردهایی دارد؟ به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، در این مقاله می خواهیم به معرفی و بررسی چرتکه بپردازیم.

چرتکه یکی از ابزارهای بسیار قدیمی و چندین هزار ساله است که برای آموزش ریاضیات به کودکان استفاده می شود.

چرتکه در تمدن های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفته و همچنین در طول این سال ها تغییراتی نیز در آن به وجود آمده است.

در ادامه بیشتر با چرتکه آشنا می شویم. با تونومیک همراه باشید:

تاریخچه چرتکه

چرتکه طبق گفته مورخان 2300 تا 2700 سال قبل از میلاد به وجود آمده است. این ابزار در زمان اولین تمدن بابلی ها در بین النهرین باستان به وجود آمد. ناگفته نماند که بین النهرین باستان ، امروزه به عنوان عراق شناخته می شود.

سومری ها  در آن زمان چرتکه را با استفاده از حرکت سنگ ریزه ها روی لوح های سنگی ایجاد کردند و چرتکه بر اساس سیستم عدد دهی بر مبنای شصت تایی می باشد زیرا سیستم شماره گذاری سومری ها بر مبنای 60 می باشد.

معرفی چرتکه

چرتکه یک ابزاری می باشد که برای محاسبه سریع ریاضیات مورد استفاده قرار می گیرد و نام دیگر آن قاب شمارش است. چرتکه تشکیل شده از یک قاب مستطیل شکل که در این قاب میله هایی به صورت عمودی قرار داده شده است.

در این میله های عمودی مهره هایی قرار دارد که بالا و پایین رفته و برای محاسبات از آنها استفاده می شود.

کودکان با استفاده از انگشت اشاره یا انگشت شست خود مهره های چرتکه را بالا و پایین کرده و عملیات های ریاضی خود را محاسبه می کنند.

از این ابزار برای محاسبات پیچیده استفاده می شود ولی امروزه علاوه بر محاسبات پیچیده برای تقویت هوش،قدرت تمرکز دست ها و چشم ها و… نیز استفاده می شود.

امروزه کودکان با تجسم مهره های چرتکه و حرکت آنها در ذهن محاسبات را بسیار سریع انجام می دهند و این کار باعث تقویت توانایی های ذهنی، قدرت تجسم و تصویر سازی در کودکان می شود.

انواع چرتکه

چرتکه دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

  • چرتکه چینی یا کلاسیک که به آن سوانپان گفته می شود. این چرتکه دارای دو مهره در بالا و پنج مهره در پایین می باشد.
  • چرتکه سوروبان یا ژاپنی که دارای یک مهره در بالا و چهار مهره در پایین می باشد.
  • چرتکه رومی

مزایای استفاده از چرتکه

چرتکه دارای مزایای بسیار زیادی می باشد. ابتدا باید بدانید که این ابزار باعث رشد ذهن می شود و در کنار این که باعث تقویت ریاضی کودکان می شود. باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان در جنبه های دیگر زندگی نیز می شود.

در ادامه به مزایای دیگر این ابزار می پردازیم.

باعث تقویت ریاضیات می شود: همانطور که میدانید ریاضیات یکی از درس های بسیار  پیچیده و سخت برای کودکان است. اگر ریاضی را با استفاده از چرتکه به کودکان آموزش دهید باعث می شود در ذهن کودکان درک درستی از ریاضیات شکل بگیرد. 

چرتکه باعث می شود که مفاهیم ریاضی از جنبه بصری و با استفاده از مهره ها به کودکان منتقل شود و به دلیل این که کودکان با استفاده از مهره های چرتکه محاسبات را انجام می دهند باعث هماهنگی دست و چشم آنها می شود.

محاسبات با چرتکه برای کودکان کاری جذاب و سرگرم کننده می باشد و همچنین کودکان با تمرین می توانند در ذهن خود تصویری از چرتکه ایجاد کنند. به راحتی محاسبات ریاضی را به صورت ذهنی انجام دهند. این کار باعث تقویت تجسم و حافظه آنها نیز می شود.

تفاوت نیم کره چپ و راست مغز

کودکان از سمت راست مغز استفاده می کنند. ابتدا باید بدانید که سمت چپ مغز کار تجزیه و تحلیل اطلاعات انجام می دهد. سمت راست مغز روی تجسم، خلاقیت و تفکر تمرکز دارد.

زمانی که کودکان با استفاده از کاغذ و قلم محاسبات ریاضی انجام می دهند. از نیمکره سمت چپ مغز استفاده می کنند و باعث تقویت نیمکره چپ می شود؛

اما زمانی که از چرتکه استفاده می کنند باید از نیمکره راست مغز استفاده کنند. این باعث تقویت سمت راست مغز و تقویت کودک در تجسم و حافظه می شود.

تقویت تمرکز کودکان: کودکانی که از چرتکه برای محاسبات استفاده می کنند باعث می شود که تمرکز آنها نیز تقویت شود و نسبت به کودکانی که از این ابزار استفاده نمی کنند تمرکز بیشتری دارند.

ریاضیات را بهتر درک می کنند: در بین کودکانی که از چرتکه استفاده می کنند. کودکانی که از این ابزار استفاده نمی کنند تحقیقاتی انجام شده است.

نتیجه این تحقیقات این بوده است که کودکانی که از چرتکه برای محاسبات ریاضی استفاده می کنند. در حل مسائل پیچیده تر ریاضی نیز موفق تر بوده اند. چرتکه باعث می شود کودکان مفاهیمی همچون اعداد صحیح، اعشاری و گویا را بهتر درک کنند.

باعث تقویت عملکرد درسی کودکان می شود: یکی دیگر از مزایای چرتکه تقویت عملکرد تحصیلی آنها می شود.

زیرا همانطور که گفته شد ریاضی یکی از درس های پیچیده است و زمانی که کودک در این درس موفق باشد اعتماد به نفس پیدا کرده و باعث تقویت و رشد در درس های دیگر نیز می شود.

بهترین سن برای آموزش چرتکه به کودکان

مربیانی که چرتکه را آموزش می دهند معتقد هستند که باید در سنین پایین و سنینی که کودک در حال رشد است شروع به یادگیری چرتکه نمایند. در نتیجه سن چهار تا پنج سال برای شروع یادگیری چرتکه در کودکان بسیار مناسب می باشد.

البته ناگفته نماند اگر کودک شما سن بالاتری دارد می تواند شروع به یادگیری چرتکه نماید تا از مزایای این ابزار محروم نشود.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور کامل با چرتکه آشنا شدیم. همانطور که متوجه شدید یکی از قدیمی ترین ابزار محاسبات ریاضی می باشد و دارای انواع مختلفی نیز هست. به طور کلی می توان گفت اولین ماشین حسابی که به وجود آمده است چرتکه می باشد.

در نتیجه پیشنهاد می کنیم از سنین چهار الی پنج سالگی کودک خود را به کلاس چرتکه ببرید تا این ابزار را به طور کامل آموزش ببیند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا