هشدار جدی ایران به آمریکا درباره تلاش برای توقیف مجدد نفتکش ایرانی/ شاید ظریف به پاریس سفر کند

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، سید عباس موسوی امروز دوشنبه در جریان نشست خبری خود با اشاره به سالروز کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ گفت: اقدامات خصمانه آمریکا از آن زمان تا به امروز ادامه دارد و آنچه آن‌ها نشناخته‌اند ملت ایران است که استوار باقی مانده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر ظریف به فنلاند و نقش این کشور در کاهش تنش‌ها اظهار داشت: بعد از آنکه اتفاقاتی در منطقه رخ داد، اقداماتی را ما و سایر کشور‌ها که نسبت به این منطقه دغدغه دارند شروع کردند.جمهوری اسلامی هم، چون خواستار ثبات بوده قبول کرد صحبت‌ها را بشنود و این‌ها اقداماتی است که به نفع خودشان نیز هست؛ لذا من از جزئیات طرح فنلاند بی‌اطلاعم.

سفر احتمالی ظریف به پاریس
موسوی در مورد برنامه سفر مکرون به تهران گفت: مکرون تلاش کرد تنش‌های منطقه کاهش یابد و اقداماتی نیز برای اجرای تعهدات برجامی اروپایی‌ها باشد. چند دور مذاکرات تلفنی بین روحانی و مکرون صورت گرفت. نمایندگانی از دو طرف نیز با هم دیدار کردند. بحث سفر مکرون هنوز زود است، اما احتمال دارد ظریف سفر کوتاهی به پاریس داشته باشد.

وی در مورد سفر ظریف به شرق آسیا نیز بیان کرد: وزیرخارجه به چین و ژاپن نیز خواهد رفت و این اقدامات دیپلماتیک ادامه دارد.

خبر واگذاری بنادر ایرانی به روسیه مغرضانه است
سخنگوی وزارت خارجه در مورد خبر واگذاری بندر چابهار و بوشهر به روسیه خاطرنشان کرد: من بابت پرداختن به چنین موضوعات پیش پا افتاده‌ای تعجب می‌کنم. در چارچوب همکاری‌هایی مانند مانور، طبیعی است که از امکانات یکدیگر استفاده کنیم؛ لذا انتشار این اخبار مغرضانه است.

هشدار ایران به آمریکا درخصوص هرگونه تلاش برای توقیف نفتکش «آدریان دریا»
سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال توقیف نفتکش «آدریان دریا» گفت: جمهوری اسلامی از طریق سفارت سوئیس هشدار‌های لازم را به آمریکا داده است، زیرا این کار به طور قطع عواقبی به دنبال خواهد داشت.

وی در خصوص مذاکرات طالبان و آمریکا بیان کرد: جمهوری اسلامی از برقراری صلح در افغانستان و از گفتگو‌های بین افغانی حمایت می‌کند، اما این گفتگو‌ها باید با اطلاع و حضور دولت قانونی افغانستان باشد. امیدواریم کشور‌های ثالث و فرامنطقه‌ای به این نکته توجه داشته باشد و حاکمیت ملی افغانستان را خدشه‌دار نکنند؛ لذا ایران اقدامات یکجانبه را رد می‌کند.

موسوی درباره بحران بحرین اظهار داشت: جمهوری اسلامی با استفاده از همه ابزار‌های دیپلماتیک خود از همه ملت‌های آزادی خواه دفاع می‌کند. موضوع بحرین بدون اینکه ایران بخواهد دخالتی در امور داخلی آن بکند، از دغدغه‌های ما است و امیدواریم رایزنی‌ها با استقبال دولت بحرین روبرو شود.

ایران برنامه‌ای برای گفتگو با آمریکا در بحث افغانستان ندارد
وی درباره رد و بدل شدن پیام میان ایران و آمریکا در بحث افغانستان تصریح کرد: بعید می‌دانم چنین پیام‌هایی ردو بدل شده باشد و ایران برنامه‌ای ندارد که در مورد مسایل افغانستان و منطقه با آمریکا وارد گفتگو شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره ارتباط میان نفتکش آدریان دریا  و توقیف کشتی انگلیسی در ایران گفت: ارتبط خاصی میان دو کشتی نیست و خوشحالیم در نهایت مواصع ما درباره نفتکش آدریان دریا  اثبات شد. در خصوص کشتی انگلیسی هم صبر می‌کنیم دادگاه بابت تخلفات آن حکم خود را صادر کند.

گفتگو‌های امیدوارکننده‌ای میان ایران و نمایندگان انصارالله صورت گرفت
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه نشست خبری خود، بیان داشت: جمهوری اسلامی از یکی دو سال قبل در راستای اقدامات سیاسی برای حل سیاسی بحران یمن راهکار‌هایی داده که پنج مرحله هم مذاکراتی با چهار کشور اروپایی و انصارالله انجام شد. در دیدار هیات دولت نجات یمنی با مقامات ایران در تهران گفتگو‌هایی خوب و امیدوار کننده‌ای انجام شد. اعلام آمادگی‌های مناسبی صورت گرفت تا بتوانیم به راه حل سیاسی در بحران یمن دست یابیم. امیدواریم متجاوزین به این توافقات و به راه حل سیاسی باور داشته باشند و بپذیرند بعد از ۵ سال این بحران چیزی جز تخریب زیرساخت‌ها و ناامنی منطقه عایدی ندارد و اگر بخواهد ۵۰ سال هم بجنگند به هیچ پیروزی دست نخواهند یافت پس بهتر است به دنبال راه حل سیاسی باشند.

وی درباره ارتباط سفر‌های اخیر و پیش‌رو ظریف به کشور‌های مختلف با نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در روز‌های آینده اظهار داشت: طبیعی است قبل از برگزاری چنین مجمع بزرگی تبادلات و آماده سازی‌هایی انجام شود که برخی از این سفر‌ها با چنین اهدافی انجام می‌شود.

هنوز با کشور مشخصی در بحث پیمان عدم تعرض وارد گفتگو نشده‌ایم
سخنگوی وزارت خارجه در مورد اعلام آمادگی کشور‌های منطقه برای امضا پیمان عدم تعرض با ایران تصریح کرد: طرح مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای و امضا پیمان عدم تعرض مطرح شده است. این پیشنهاد می‌تواند جداگانه با هریک از کشور‌ها یا به صورت جمعی باشد. هدف این است تا جلو هراس واهی ایران هراسی گرفته شود. اعلام آمادگی‌های کلی برای این طرح دریافت شد، اما فعلا در این مرحله نیستیم که با کشور به خصوصی وارد گفتگو شویم.

معرفی سفیر برای سفارت ایران در یمن در دستور کار است
وی در مورد معرفی سفیر ایران برای یمن گفت: با توجه به وضعیت ناامنی و اخلالی که در کار سفارت ایران در یمن رخ داده بود، مجدد این بحث در دستور کار است تا سفیر به این کشور اعزام شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا