قیمت مسکن در سراشیبی سقوط/ میزان کاهش‌ها قابل پیش‌بینی نیست/ خانه ارزان‌تر می‌شود

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، متقاضیان خرید مسکن اینگونه تصور دارند که چون معاملات مسکن افت ۷۰ درصدی داشته است پس قیمت‌ها هم باید در سراشیبی سقوط نرخ قرار بگیرد اما واقعیت بازار این است که افت قیمت‌ها تدریجی خواهد بود. و نه به یکباره.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

در حالی‌که این ایام روند نزولی نرخ مسکن در اکثر مناطق کشور و برخی مناطق تهران نیز شروع شده است برخی از متقاضیان مسکن با این تصور که قیمت‌ها به شدت کاهش خواهد یافت منتظر افت سریع قیمت‌ها هستند در حالی که اینگونه نیست و قیمت ها به صورت تدریجی افت خواهد کرد.

فعالان بازار و کارشناسان مسکن معتقد هستند که کاهش نرخ مسکن بیش از ۳۰ درصد تا ۴۰ درصد دور از تصور بازار است چرا که هنوز نرخ نهاده‌‌های مسکن کاهش نیافته و نرخ انشعابات و عوارض شهرداری نیز که بر نرخ تمام شده مسکن تاثیر می‌گذارد پایین نیامده است.

به گزارش امیدرسان،، کاهش نرخ ارز از یک طرف و کاهش تعداد معاملات از طرف دیگر دست به‌دست هم داده‌اند تا این روزها دیگر تقاضای سوداگری مسکن برای ورود سوداگران فراهم نباشد و انگیزه‌ای هم برای تقاضای سوداگری مشاهده نشود. افت ۷۰ درصدی میزان معاملات مسکن دلیل محکمی است بر خروج تقاضای سوداگرانه از بازار مسکن.

بر اساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی در مردادماه سال جاری، تعداد کل معاملات ثبت شده در مناطق ۲۲ گانه تهران، ۳ هزار و ۳۶۸ مبایعه‌نامه بوده که گفته می‌شود نسبت به ۶ سال گذشته کمترین تعداد معاملات به ثبت رسیده است. همچنین، بر اساس این آمارها در مردادماه سال قبل ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله مسکن ثبت شد که رشد منفی ۷۴.۳ را نسبت به ماه مشابه سال گذشته شاهد هستیم.

دراین خصوص برخی کارشناسان و رئیس اتحادیه املاک معتقد هستند که هیچ گروه و یا کارشناسی نمی‌تواند میزان افت نرخ مسکن را پیش‌بینی کند دلیل این امر هم این است که همانطور که رشد نرخ را نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند پس نمی‌توانند میزان افت نرخ مسکن را حدس بزنند یا پیش بینی کنند.

همان‌طور که میزان افزایش نرخ مسکن قابل پیش بینی نبود، سقف کاهش هم قابل پیش بینی نیست

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص افت معاملات و تاثیری که بر نرخ مسکن خواهد گذاشت، اظهار کرده: رشد افسارگسیخته نرخ مسکن باعث شده تا بازار مسکن دچار یک کسادی شود پس از وضعیت بازار مسکن این‌گونه پیداست که قیمت‌ها در ماه‌های آینده کاهش و به ثبات برسد، بنابراین متقاضیان واقعی مسکن نباید تنها در زمان گرانی مسکن به فکر خرید مسکن باشند.

وی در پاسخ به این سوال که میزان افت نرخ مسکن تا چه حد خواهد بود و آیا می‌توان برای افت نرخ سقفی تعیین کرد پاسخ داد: مگر متقاضیان مسکن تصور می‌کردند که رشد نرخ مسکن تا این اندازه باشد (آمارهای بانک مرکزی می‌گوید رشد نرخ بیش از ۱۰۰ درصد بوده است) پس هیچ متقاضی و یا فعال بازار مسکن نمی‌تواند پیش‌بینی کند میزان کاهش سقف مسکن تا چه اندازه خواهد بود.

این فرد افزود: اینکه کاهش نرخ مسکن تا چه زمانی ادامه یابد مشخص نیست، چرا که اگر یک اتفاق غیر قابل پیش‌بینی مثلا سیاسی رخ دهد قطعا بر بازار ارز و سپس بر سایر بازارها تاثیر خواهد گذاشت.

قیمت‌ها کاهشی است اما پیش‌بینی دقیقی از میزان افت آن وجود ندارد

حسن محتشم در پاسخ به این سوال که روند نزولی نرخ مسکن آغاز شده، آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود یا خیر؟ پاسخ داد: با توجه به سابقه معاملات مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون همواره نوسانات نرخ به صورت سینوسی بوده ؛ البته نرخ مسکن از سال قبل تاکنون ۱۲۰ درصد رشد داشته که این رشد به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن از سال ۹۲ تا ۹۶ بود.

وی با بیان اینکه این افت معاملات مسکن که توام با کاهش نرخ خواهد بود، به نظر می‌رسد طبیعی باشد تصریح کرد: تجربه همواره نشان داده است که قیمت‌ها وقتی به شدت افزایش یافت درصد اندکی افت خواهد داشت.

محتشم اظهار کرد: رشد نرخ در طی یک و نیم سال گذشته باعث شد قدرت خرید متقاضیان کم شود پس یکی از دلایل این افت ۶۰ تا ۷۰ درصدی معاملات مسکن همین پایین بودن قدرت خرید و خروج تقاضای سوداگرانه از بازار مسکن می باشد.

به گزارش امیدرسان، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان با تاکید بر اینکه نمی‌توان در شرایط حال حاضر یک پیش‌بینی دقیق از آینده مسکن داشت، تاکید کرد: نبود یک برنامه‌ریزی مشخص در ساخت‌وساز و بدون نیازسنجی لازم باعث شده تا بخش مسکن دوباره در رکود فرو رود و اتفاقا این رکود بسیار هم خطرناک است، چرا که رکود باعث می‌شود عرضه مسکن بیش از پیش از تقاضا فاصله بگیرد و این فاصله حتما در زمانی که رونق به بازار مسکن و خانه باز می‌گردد موجب رشد جهشی نرخ آن خواهد شد.

با این حال افشین پروین‌پور، کارشناس اقتصاد مسکن اعتقاد دیگری در خصوص پیش‌بینی آینده بازار مسکن دارد. این فرد معتقد است: بالا بودن نرخ مسکن باعث شده تا متقاضیان مسکن از بازار خارج شوند، چون نرخ مسکن بیش از حد توان مردم بالا رفته است و کم کم با این شرایط فروشنده‌ها به سمت نرمش در برابر قیمت‌های پیشنهادی ابتدایی خود رفته‌اند.

پروین‌پور خاطرنشان کرد: فروشندگان خانه و منزل در همین روزها ۱۰ تا ۲۰ درصد نرخ فروش خود را کاهش داده‌اند و از نرخ پیشنهادی خود کوتاه آمده‌اند و پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها بازهم نزولی باشد، هر چند تا واقعی شدن نرخ مسکن فاصله زیادی داریم. چرا که نرخ مسکن در سالهای قبل بسیار اوج گرفته است.

برای میزان کاهش نرخ مسکن نمی‌توان سقفی پیش‌بینی کرد

حسام عقبایی، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه افت ۷۰ درصدی معاملات مسکن و رکود باعث کاهش نرخ آن شده است، گفت: اگر شرایط ویژه‌ای برای حامل‌های انرژی و بازار ارز رخ ندهد کاهش نرخ مسکن ادامه خواهد یافت اما امکان اینکه برای آن سقف پیش‌بینی کنیم ممکن نیست.

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، روند کاهشی نرخ مسکن بعد از افت معاملات مسکن که گفته می‌شود بیش از ۷۸ درصد است آغاز شده است اما اینکه برای این روند نزولی سقفی تعیین شود کار بسیار دشواری است. حال به نظر می‌رسد اگر اتفاق خاص سیاسی و اقتصادی ویژه ای رخ ندهد، روند نزولی نرخ مسکن ادامه خواهد داشت، اما اینکه سقفی برای این ریزش قیمت‌ها بتوان مشخص کرد کاری غیرممکن است. هرچند هنوز هم نهاده‌های تولید مسکن نرخ بالایی دارند و کاهش جدی نداشته‌اند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا