خبر خوب اقتصادی: صادرات ۱۲ میلیارد دلار کالای ایرانی در بهار ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، در بهار امسال ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به استثنای. نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی از کشور صادر و هشت. میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد دلار سهم واردات کشور شده است.

آمارهایی دیگر از صادرات

در این مدت صادرات غیرنفتی ایران به لحاظ وزنی نسبت به مدت. مشابه سال قبل ۲۴.۴۲ درصد افزایش و از نظر ارزش ۸.۸۴ درصد کاهش داشت و واردات به لحاظ وزن و ارزش به ترتیب. یک درصد و ۵.۷۹ درصد افزایش یافته است که به دلیل کاهش قیمت‌های جهانی برخی از کالاهای صادراتی از جمله. محصولات پتروشیمی که از نظر وزنی ۱۶ درصد افزایش اما از نظر ارزش ۱۸ درصد کاهش داشته که میزان کلی صادرات غیرنفتی ایران. با چنین تغییرات وزنی و ارزشی مواجه شده است.

بیشتر بخوانید: تولید برق از رکورد۸۰ میلیون مگاوات ساعت عبور کرد

در بهار امسال ذرت، دانه سویا، روغن دانه آفتابگردان، برنج، گندم. و جو عمده‌ترین اقلام اساسی وارداتی به کشورمان بوده‌اند که در مجموع از نظر وزنی ۵۶/۱۵ درصد و از نظر. ارزشی ۱۹.۷۹ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده‌اند و چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند. پنج کشور اول مقصد کالاهای صادراتی بوده است که به ترتیب سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، یک میلیارد. و ۷۰۰ میلیون دلار، یک. میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و ۴۸۹ میلیون دلار صادر شد.

بیشتر بخوانید: خبر خوب قضایی: ۷ ویلای غیرمجاز در شهرستان فیروزکوه تخریب شد

همچنین پنج کشور اول مبدأ کالاهای وارداتی. در سه ماهه اول امسال .به ترتیب شامل امارات متحده عربی به ارزش چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، چین چهار میلیارد دلار،.ترکیه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان ۵۴۸ میلیون دلار و هند ۵۰۱ میلیون دلار. بوده است.

همچنین در این مدت سه میلیون و ۵۰۰ هزاران کالا از مسیر ایران. ترانزیت شد که نسبت مدت مشابه سال قبل ۷.۸۶ درصد کاهش داشته است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا