صادرات صنایع کوچک ۴۰ درصد افزایش یافت/ صدور بیش از یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار کالا توسط بیش از هزار واحد صنعتی

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصغر مصاحب معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار کرد: یکی از هفت برنامه امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه صادرات غیرنفتی است و صدور بیش از یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار سال جاری توسط بیش از ۱۱۰۰ واحد صادراتی در رشته صنعت‌های مختلف انجام گردیده است.

وی بیان کرد: توسعه و رونق فعالیت کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات که تاکنون تعداد آنها به بیش از ۱۳۰ شرکت رسیده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران پیگیری می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد:‌ برای تحقق این امر، در ابتدا باید مراجع قانونی و سازمان‌ها و نهادهای دولتی مرتبط با موضوع صادرات، آنها را به رسمیت بشناسند.

مصاحب تصریح کرد: ‌این دو مدل به عنوان راهبرد نفوذ در بازارهای هدف در سطح دنیا مورد توجه قرار گرفته‌اند و این سازمان نیز لایحه ای را تدوین کرد تا با همکاری اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و استفاده از نظرات کارشناسی آنان و در نهایت ارجاع این موضوع به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، حمایت از کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات رخ دهد.

او افزود:‌ پس از به رسمیت شناخته شدن آنها از سوی مراجع قانونی و دولتی یاد شده، واحدهای کوچک و متوسط نیز می‌توانند به آنها اعتماد کرده و از ظرفیت‌هایشان از جمله واحدهای تحقیق و توسعه استفاده کنند.

به گزارش امیدرسان، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به توسعه خوشه‌های کسب وکار در این سازمان، عنوان داشت:‌ در این خوشه‌ها نیز می‌توان پس از پایان پروژه توسعه، به ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی برای حضور در بازارها فکر کرده و برنامه‌ریزی داشت.

مصاحب افزود: رقابت‌پذیری و توسعه بازار و بین‌المللی‌سازی، دو هدف جدی است که فارغ از شرایط سیاسی و ارتباطات بین‌الملل در سطح صنایع کوچک و متوسط پیگیری می‌شود و سعی می کنیم بر این اساس واحدها را استاندارد سازی کنیم.

این مقام مسئول برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه صادرات به ۱۵ کشور همسایه را عنوان کرد و گفت: کشورهای یاد شده سالیانه افزون بر ۱۳ هزار میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند که ظرفیت بزرگی برای صنایع و کشاورزی کشور ما حساب می‌شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد:‌ علاوه بر آنها، توسعه صادرات به چین، هند و کشورهای آفریقایی نیز در دستور ما قرار دارد.

مصاحب در پایان گفت: بیش از ۷۷ هزار واحد کوچک و متوسط (SME) در کشور ایران وجود دارد که ۴۳ هزار واحد در شهرک‌های صنعتی مجوز فعالیت داشته و از این تعداد هم ، ۳۴ هزار واحد اکنون فعال هستند.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا