ساخت انسولین با کمک زهر حلزون/ دیابتی‌ها امیدوار باشند

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان،به نقل از دیلی‌میل، زهر حلزون استفاده شده برای ایجاد نوع جدیدی از انسولین می‌تواند یک درمان ایمن تر و مؤثرتر برای دیابت نوع ۱ باشد.

هلنا صفوی همامی، یک محقق ایرانی در دانشگاه کپنهاگ به همراه گروهی از پژوهشگران از زهر نوعی حلزون، انسولینی ساخته‌اند که سرعت تاثیرگذاری آن بیشتر است.

حلزون‌های مخروطی زهر انسولین را درون آب اسپری می کنند تا قند خون ماهی کاهش یابد؛ این انسولین حلزون نسبت به انسولین معمولی سریع‌تر عمل می‌کند وسم حلزون همچنین نسبت به انسولین انسانی بسیار کم قدر‌ت‌تر است، بنابراین دانشمندان مجبور بودند روشی را برای قدرتمندتر ساختن آن قبل از اینکه در بیماران انسانی کار کند توسعه دهند.

این ماده از خواص فوق سریع و سریع سم حلزون دریایی برای کاهش سطح قند خون تقلید می‌کند، بدون عوارض جانبی طولانی مدت که در سایر داروهای کنترل دیابت مشاهده می‌شود.

به گزارش امیدرسان، دانشمندان دانشگاه یوتا  که در این پژوهش با محقق ایرانی همکاری کرده‌اند کوچک‌ترین و کارآمدترین نسخه هورمون انسولین را از زهر حلزون در جهان را ساخته‌اند. 

آنها می‌گویند که این یافته‌ها، می‌تواند برای پیشرفت درمان‌های انسولین که قادر به بهبود زندگی مبتلایان به دیابت هستند، کاربرد داشته باشد.

دنی هونگ-چیو چو، یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: ما اکنون توانایی ایجاد نسخه ترکیبی از انسولین را داریم که در انسان کار می‌کند و همچنین بسیاری از خصوصیات مثبت انسولین حلزون مخروطی را ایجاد می‌کند.

این نوع از حلزون مخروطی روی صخره‌های مرجانی حرکت می‌کند و به دنبال طعمه است. زهر حلزون Conus geographus حاوی نوع خاصی از انسولین است؛ حلزون مذکور سم را درون آب‌های اطراف می‌ریزد و این باعث می‌شود سطح قند خون ماهیهای مجاور دچار افت شود.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا