درباره تمامیت ارضی ایران تعارف نداریم/توضیحات روسیه را کافی نمی‌دانیم

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه عصر دوشنبه در نشست مشترک خبری با سید بدر بن حمد البوسعیدی وزیر خارجه عمان، اظهارداشت: خوشبختانه در طول یکسال گذشته شاهد دو مرحله دیدار سران دوکشور در عمان و ایران بودیم، در گفتگوهای فشرده امروز یکی از موضوعات اساسی دستورکار مشترک ما پیگیری اجرای کامل توافقات گذشتهدر جریان دیدارهای انجام شده میان سران دو کشور بود.

وی گفت: در ۲۲ ماه گذشته حجم تبادلات تجاری ایران و عمان به بیش از دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است.

وزیر امور خارجه افزود: کمیسیون مشترک اقتصادی دو طرف نیز با هدف شتاب دهی بیشتر بر پیگیری همکاری‌های دو کشور در تهران برگزار می‌شود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: معتقدیم روابط کشورهای همسایه می‌تواند به صورت پیوسته و زنجیره‌ای افزایش پیدا کند و این چیزی است که منطقه ما برای پیشرفت پایدار، امنیت و ثبات به آن نیاز دارد.  

خبر خوب: فرش دستباف ایرانی شناسنامه‌دار می‌شود

وزیر امور خارجه عنوان کرد: در منطقه خلیج فارس بر اساس گفتگو و همکاری که کلید اصلی صلح، امنیت و پیشرفت پایدار است باید همکاری داشته باشیم.

وی بیان کرد: امروز در خصوص ابتکار پیشنهادی ایران برای نشست ۸ کشور خلیج فارس بعلاوه یمن با وزیر امور خارجه عمان تبادل نظر کردیم. در سفر اخیرم به کشورهای حاشیه خلیج فارس با استقبال آنها از این ایده مواجه بودیم و امیدواریم در آینده این ابتکار عملیاتی شود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه روابط تهران و مسقط راهبردی و مستحکم است، ادامه داد: از نقش عمان در تسهیل گفتگوهای منطقه‌ای و نزدیک کردن دیدگاه‌های منطقه تشکر می‌کنیم و این همان نقشی است که مقامات عالی رتبه این کشور به خوبی آن را ایفا می‌کنند.

وی با قدردانی از تلاش عمان برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، گفت: برادران ما در عمان همواره به تلاش برای لغو تحریم‌های ظالمانه ادامه می‌دهند.

امیرعبداللهیان گفت: امیدواریم گفتگوهای یمن منجر به پایان کامل جنگ و ورود به گفتگوهای یمنی یمنی، پیشرفت، توسعه و آبادانی این کشور شود.

وزیر امور خارجه افزود: متاسفانه هنوز اهانت به کتب الهی در برخی کشورهای اروپایی ادامه دارد و این گونه رفتارها را که مروج تروریسم است قویا محکوم می‌کنیم.  

امیرعبداللهیان عنوان کرد: اخیرا بندی در یکی از بیانیه‌های شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران در خصوص جزایر سه گانه گنجانده شد، اما نشان دادیم که در خصوص تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ایران با هیچ طرفی تعارف نداریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در پی احضار سفیر روسیه به وزارت امور خارجه توضیحاتی از سوی مقامات روسیه داشتیم، ولی آن را کافی نمی‌دانیم و تکرار این رویه را از سوی روسیه یا هر طرفی در خصوص تمامیت ارضی ایران بر نمی‌تابیم.

خبر خوب دیگر اینکه: دستگاه تونل باد مادون صوت در ایران راه‌ اندازی شد

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در خصوص اوکراین هم معتقد به تمامیت ارضی یکایک کشورها از جمله اوکراین هستیم که باید براساس حقوق بین الملل سرلوحه تمام کشورها باشد و البته پایان جنگ از طریق راهکار سیاسی را نیز کماکان مورد تاکید داریم.

همچنین در ادامه بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: امروز هم سفر پرباری از حیث گفتگوها در خصوص موضوعات مشترک داشتیم.  

وی با بیان اینکه نشست خوب و مفیدی داشتیم، ادامه داد: در راستای سفرهای روسای دو کشور نیز سفرهای دیگری برای تقویت روابط دو طرف و افزایش حجم تبادلات تجاری انجام شد.

وزیر امور خارجه عمان تاکید کرد: ما شاهد یک تحول جدی از حیث حضور بخش خصوصی ایران در عمان هستیم، همچنین از جمله موضوعات مورد بحث دیگر امروز امکان دستیابی به توافقی برای تجارت ترجیحی بود.

بدرالبوسعیدی در خصوص تحولات در منطقه هم گفت: آنچه که آقای وزیر مطرح کردند مبتنی بر نزدیکی عمیق دو کشور بود، سیاست عمان مبتنی بر پیشی گرفتن اصل حسن همجواری است.

وی بیان کرد: سیاست ما همواره مبتنی بر اراده قوی برای تقویت صلح و امنیت بوده است، اگر اراده سیاسی قوی وجود داشته باشد راهکار مناسب برای هر مشکلی هم وجود خواهد داشت.  

امیدرسان، رسانه امیدبخش

وزیر خارجه عمان تصریح کرد: اختلاف دیدگاه امری طبیعی است اما تنها راه گذر از این اختلافات گفتگوی صریح و شفاف با هدف دستیابی به راهکارهای مورد توافق همه طرف ها است، ما به این روش باور داریم و فکر می‌کنیم این روش درست شیوه‌ای برای تقویت روابط کشورها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا