دانشگاه‌های ایران دارای بیشترین رشد در رتبه بندی جهانی تایمز/ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در صدر قرار گرفت

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه‌های دنیا را رتبه بندی می کند.

وی در این رابطه افزود: در حالی که در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ از ایران فقط یک دانشگاه و در سال ۲۰۱۵ دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه بندی حضور داشتند اما در سال ۲۰۱۸ این تعداد به هجده و در سال ۲۰۱۹ به ۲۹ دانشگاه دانشگاه افزایش یافت.

پایگاه خبری امیدرسان
پایگاه خبری امیدرسان

دهقانی ادامه داد: در رتبه بندی سال ۲۰۲۰، ۴۰ دانشگاه از ایران در جمع ۱۳۹۶دانشگاه برتر جهان از ۹۲ کشور حضور یافتند. ایران با افزایش ۱۱ دانشگاه، بیشترین رشد حضور دانشگاه ها را در بین کشورهای دنیا داشته است. این اتفاق نوید بخش حضور هرچه بیشتر دانشگاه های بزرگ ایران در رتبه بندی‌های معتبر بین‌المللی خواهد بود.

وی اظهار داشت: بر این اساس در رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۲۰، دانشگاه صنعتی نوشیروان بابل، با قرار گرفتن در بازه رتبه ای ۳۵۱-۴۰۰ و دانشگاه یاسوج با قرار گرفتن در بازه رتبه ای ۴۰۱-۵۰۰ به عنوان دانشگاه های اول و دوم ایران در این رتبه بندی معرفی شده اند.

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، دانشگاه‌هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان است همگی همرتبه بوده و ترتیب اسامی قید شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی تایمز و بر اساس حروف الفبای لاتین است.

دانشگاه های ایران در رتبه بندی ۲۰۲۰ پایگاه رتبه بندی تایمز

ردیفنام دانشگاهرتبه
۱ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۳۵۱–۴۰۰
۲دانشگاه یاسوج ۴۰۱–۵۰۰
۳دانشگاه صنعتی امیرکبیر   ۵۰۱–۶۰۰
۴دانشگاه کاشان   ۵۰۱–۶۰۰
۵دانشگاه علوم پزشکی مشهد   ۵۰۱–۶۰۰
۶دانشگاه صنعتی شریف   ۵۰۱–۶۰۰
۷دانشگاه علوم پزشکی تهران   ۵۰۱–۶۰۰
۸دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ۶۰۱–۸۰۰
۹دانشگاه علوم پزشکی ایران ۶۰۱–۸۰۰
۱۰ دانشگاه علم و صنعت ایران ۶۰۱–۸۰۰
۱۱دانشگاه صنعتی اصفهان ۶۰۱–۸۰۰
۱۲دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۶۰۱–۸۰۰
۱۳دانشگاه صنعتی شیراز ۶۰۱–۸۰۰
۱۴دانشگاه تبریز ۶۰۱–۸۰۰
۱۵دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۶۰۱–۸۰۰
۱۶ دانشگاه تهران ۶۰۱–۸۰۰
۱۷ دانشگاه فردوسی مشهد ۸۰۱–۱۰۰۰
۱۸ دانشگاه اصفهان ۸۰۱–۱۰۰۰
۱۹دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۰دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۱دانشگاه کردستان ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۲ دانشگاه مازندران ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۳دانشگاه شهید بهشتی ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۴دانشگاه شیراز   ۸۰۱–۱۰۰۰
۲۵دانشگاه الزهرا (س) ۱۰۰۱+
۲۶ دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ۱۰۰۱+
۲۷دانشگاه بیرجند ۱۰۰۱+
۲۸دانشگاه بوعلی سینا همدان ۱۰۰۱+
۲۹دانشگاه گیلان ۱۰۰۱+
۳۰دانشگاه خوارزمی ۱۰۰۱+
۳۱دانشگاه سمنان ۱۰۰۱+
۳۲ دانشگاه شاهد ۱۰۰۱+
۳۳دانشگاه شهید باهنر کرمان ۱۰۰۱+
۳۴ دانشگاه شهید چمران اهواز ۱۰۰۱+
۳۵دانشگاه شهرکرد ۱۰۰۱+
۳۶دانشگاه صنعتی شاهرود ۱۰۰۱+
۳۷دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۰۰۱+
۳۸دانشگاه ارومیه ۱۰۰۱+
۳۹دانشگاه یزد ۱۰۰۱+
۴۰دانشگاه زنجان ۱۰۰۱+

به گزارش امیدرسان، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC خاطرنشان کرد : در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰، دانشگاه های برتر جهان از ۹۲ کشور رتبه بندی شده اند که دانشگاه های کشورهای برونئی، کوبا، مالت، مونته نگرو، پورتوریکو و ویتنام برای نخستین بار در این رتبه بندی حاضر شده اند..

این مقام مسئول گفت: چین با دو دانشگاه و دانشگاه پکن که به ترتیب در رتبه های ۲۳ و ۲۴ قرار دارند بهترین رتبه های دانشگاه های آسیا را کسب کرده اند.

دهقانی افزود: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر دنیا ارزیابی و رتبه بندی می کند. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره می گیرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: محاسبات رتبه بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط ۳ منبع اطلاعاتی صورت گرفته که این منابع «داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می شوند»، «داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی» و «اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس» هستند.

جایگاه دانشگاه های جهان در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰

به گزارش امیدرسان، دهقانی اظهار داشت: در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰، سه دانشگاه آکسفورد، دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، و دانشگاه کمبریج به ترتیب در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. دانشگاههای استنفورد، MIT، پرینستون، هاروارد، ییل، شیکاگو و کالج سلطنتی لندن به ترتیب در رتبه های ۴ تا ۱۰ دنیا قرار گرفته اند. در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان ۳ دانشگاه از کشور انگلستان و ۷ دانشگاه از ایالات متحده هستند.

این فرد افزود: کشور آمریکا با ۱۷۲ دانشگاه، انگلیس با ۱۰۰ دانشگاه، چین ۸۱ دانشگاه، کشور آلمان ۴۸ دانشگاه، فرانسه ۳۸ دانشگاه، استرالیا ۳۵ دانشگاه و کانادا ۳۰ دانشگاه در این رتبه بندی داشته اند.

جایگاه دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۰

سرپرست ISC گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۲۰ تایمز از نظر تعداد دانشگاه ها، ایران با ۴۰ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است. سایر کشورهای اسلامی همانند کشور ترکیه با ۳۴ دانشگاه، مصر با ۲۰ دانشگاه، پاکستان ۱۴،  مالزی ۱۳ دانشگاه، الجزایر  ۸ دانشگاه، عربستان سعودی ۷ دانشگاه، اندونزی با ۶ دانشگاه، اردن با ۵ دانشگاه، مراکش و امارات متحده عربی هر کدام ۴ دانشگاه، لبنان ۳ دانشگاه، عراق و قزاقستان هرکدام ۲ دانشگاه و سایر کشورهای عمان،  نپال، تانزانیا، جامائیکا، قطر و کویت با یک دانشگاه  قرار گرفته اند.

وی گفت: در بین دانشگاههای برتر کشورهای اسلامی، عربستان سعودی در بازه ۲۵۰-۲۰۱ ، مالزی و امارات متحد عربی در بازه ۳۵۰-۳۰۱ ، ایران و اردن در بازه ۴۰۰-۳۵۱،  ترکیه دربازه ۵۰۰-۴۰۱ بهترین رتبه جهانی را کسب کرده اند.  در مجموع از بین کشورهای اسلامی تنها ۱۲ دانشگاه رتبه زیر ۵۰۰ داشته اند.

دهقانی گفت: اگفتنی است طبق برنامه ۱۰ ساله علم، نوآوری و فنآوری کشورهای اسلامی عضو OIC (مصوب ۲۰۱۷ در قزاقستان ) لازم است تا ۲۰۲۶ تعداد ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرند. به همین دلیل باید تلاش های جدی همراه با تهیه برنامه راهبری و نقشه راه مناسب توسط دانشگاههای این کشورها صورت گرفته تا علاوه بر افزایش تعداد دانشگاهها رتبه و جایگاه مناسب را در سطح بین المللی کسب کنند.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا