دادستان کل کشور در دیدار با رئیس سازمان پزشکی قانونی: نقش این سازمان در کاهش اطاله دادرسی بسیار مهم است/ پس از انقلاب اسلامی شاهد تحولی شگرف در حوزه سلامت و درمان هستیم

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، عباس مسجدی‌آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با حجت الاسلام و المسلمین موحدی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دادستان کل کشور در این دیدار از تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان پزشکی قانونی قدردانی کرد. و گفت: خدماتی که این سازمان به مردم ارائه می‌دهد از جمله خدمات تخصصی است که در صدور احکام قضایی بسیار تعیین کننده می‌باشد.

وی گفت: از جمله افتخارات این سازمان بهر‌ه‌مندی از پزشکان و متخصصان متدینی است که دارای سوابق علمی درخشان بوده و از فرهیختگان حوزه فعالیت خود می‌باشند.

نقش سازمان پزشکی قانونی در کاهش اطاله دادرسی بسیار مهم است

حجت الاسلام و المسلمین موحدی با بیان اینکه نقش سازمان پزشکی قانونی در کاهش اطاله دادرسی بسیار مهم است گفت: به هر میزان که روند اقدامات پزشکی قانونی و پاسخ به استعلامات و اظهارنظر کارشناسی‌ها سریعتر صورت پذیرد، به همان اندازه نیز رسیدگی به پرونده‌ها سرعت گرفته. قضات محترم هم با جامعیت و دقت بالاتری اقدام به صدور رای می‌کنند که نهایتا این امر اتقان آرای قضایی را به دنبال خواهد داشت.

خبر دیگر اینکه: جذب ۱۹ معلول در دستگاه‌های خراسان جنوبی

دادستان کل کشور بر نقش حساس سازمان پزشکی قانونی در صدور آرا تاکید کرد و گفت: پزشکی قانونی بازوی توانمند قوه قضاییه می باشد. در بسیاری از پرونده‌ها به ویژه جرائم علیه اشخاص نظرات تخصصی پزشک قانونی نقش حساسی در صدور رأی و احقاق حق دارد.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی افزود: کشور ما در حوزه سلامت و درمان پیشرفت‌های کیفی چشمگیری داشته است. اکنون ایران در منطقه و حتی دنیا دارای رتبه علمی بالا در حوزه سلامت و درمان و بهداشت می‌باشد.

وی ادامه داد: بحمدالله پس از انقلاب اسلامی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز از یک ساختار و جایگاه خوبی برخوردار شده است. اکنون نه تنها تمامی مراکز استان‌ها بلکه بسیاری از شهرهای کم جمعیت نیز دارای اداره پزشکی قانونی می‌باشند. این موضوع نشان توسعه و رشد این سازمان دارد.

سازمان پزشکی قانونی نقش موثری در ارتقاء سطح دانش جامعه پزشکی دارد

حجت الاسلام والمسلمین موحدی با اشاره به وظیفه سازمان پزشکی قانونی کشور در انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی گفت: این سازمان با توان و دانشی که در اختیار دارد. می‌تواند نقش موثری در ارتقاء سطح سواد و دانش جامعه پزشکی داشته باشد.

دادستان کل کشور با اشاره به رونمایی این سازمان از چند دستگاه ساخته شده توسط متخصصان این سازمان گفت: در هفته قوه قضاییه امسال شاهد رونمایی از چند دستگاه تخصصی در حوزه پزشکی بودیم که ایران را جزو 5 کشور برتر دنیا نمود.

شعار “ما می‌توانیم” جزو شعارهای کلیدی و کاربردی کشور است

وی ادامه داد: تولید و بومی سازی محصولات و تجهیزات مورد نیاز سازمان باعث می‌گردد که شعار “ما می‌توانیم” همچنان جزو شعارهای کلیدی و کاربردی کشور عزیزمان باشد. باید این روند و این مسیر رو به جلو در سازمان ادامه پیدا کند تا انشالله هر ساله شاهد رونمایی از محصولات داخلی بیشتری باشیم.

دادستان کل کشور در پایان در پاسخ به گزارش ارائه شده و مطالبات مطروحه ضمن قدردانی مجدد از خدمات و فعالیت‌های صورت گرفته، بر. بررسی درخواست‌ها و همچنین همکاری و حمایت از سازمان پزشکی قانونی تاکید نمود.

در ابتدای این دیدار مسجدی‌آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در این سازمان پرداخت.

پس از پیروزی انقلاب آمار پزشکان عمومی از ۱۳ هزار به ۱۸۰ هزار پزشک رسیده است

وی گفت: بر اساس مستندات و بنا به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی. آمار پزشکان عمومی کشور از ۱۳ هزار پزشک به ۱۸۰ هزار پزشک و پزشکان. متخصص از حدود یک هزار نفر به ۵۰ هزار پزشک متخصص افزایش یافته است.

همچنین قبل از انقلاب اسلامی تنها حدود ۱۰ پزشک خانم متخصص در کشور داشتیم که این آمار در حال حاضر به یک هزار و ۳۰۰ پزشک خانم رسیده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه به بیان برخی موضوعات اشاره کرده و خواستار شد: قضات محترم دادسرا در مقام رفع ابهام و اخذ توضیح، حتی الامکان بصورت مکاتبه‌ای سوالات و ابهامات پرونده را از پزشکان ما مطالبه نمایند.

چرا که بعلت محدویت‌های مختلف در صورت دعوت از پزشکان به حضور در دادسرا، امر خدمت‌رسانی به مردم دچار مشکل شده و بعلت نبود پزشک متخصص موجبات نارضایتی مراجعین فراهم می‌گردد.

مسجدی آرانی افزود: بعلت محدودیت کادر پزشکی قانونی، ترتیبی اتخاذ شود که از پزشکان معتمد تحت نظارت پزشکی قانونی در امر کارشناسی تخصصی استفاده گردد.

طبیعتا با این اقدام موجبات تسریع در رسیدگی‌ها و کاهش اطاله دادرسی‌ها فراهم خواهد شد.

وی در ادامه خواستار تکریم و رعایت جایگاه پزشکان این سازمان شد. و گفت: درخواست دیگر ما این است که چنانچه به هر دلیلی پزشکی مورد شکایت قرار گرفت. با توجه به شان و جایگاه بالای پزشکان، قضات محترم در ابتدا دلایل و مدارک و نظرات کارشناسی را مطالبه و اخذ نمایند. در صورت لزوم اقدامات بعدی قضایی از حیث صدور قرار تامین را بعمل آورند. کمااینکه ریاست محترم قوه قضاییه در بیانات متعدد خویش بر روی جمع‌آوری ادله قبل از بازداشت و احضار تاکید فرموده‌اند.

گفتنی است در این دیدار عباسی مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات و رئیس دفتر دادستان کل و معاونین سازمان پزشکی قانونی حضور داشتند.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا