خبر خوب: کمترین نرخ بیکاری ۱۰ ساله در بهار ۱۴۰۲ ثبت شد

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران از نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۸.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۴۰۱) ، ۱.۰ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری در فصل بهار در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، ۸.۲ درصد کمترین میزان نرخ بیکاری است که در این سال‌ها به ثبت رسیده است.

بر این اساس، میزان اشتغال در بخش صنعت با ۳۳۳ هزار نفر افزایش از ۷ میلیون و ۷۱۱ هزار نفر در بهار سال ۱۴۰۱ به ۸ میلیون و ۴۴ هزار نفر رسیده و میزان اشتغال در بخش خدمات به ۱۲ میلیون و ۴۷۱ هزار نفر افزایش یافته که رشد ۳۹۳ هزار نفری نسبت به بهار سال گذشته را نشان می‌دهد. البته سطح اشتغال در بخش کشاورزی ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار نفر بوده که ۵ هزار و ۷۰۰ نفر کمتر از دوره مشابه سال گذشته است.

خبر خوب دیگر اینکه: کمبود داروهای پیوندی و فاکتور خونی رفع شد

میزان اشتغال ناقص در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته کاهش محسوسی داشته است به طوری که تعداد اشتغال ناقص از ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار به کمتر از ۲ میلیون و ۱۰ هزار نفر رسیده است.

در بهار ۱۴۰۲ نرخ مشارکت اقتصادی یا همان نسبت افراد متقاضی کار به کل جمعیت بالای ۱۵ سال، ۴۱.۲ درصد بوده که نسبت به بهار سال گذشته ۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تعداد افراد فعال (متقاضی کار اعم از شاغل و بیکار) ۲۶ میلیون و ۴۶۹ هزار نفر بوده است که نسبت به بهار سال گذشته ۴۹۲ هزار نفر افزایش داشه و کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به بهار گذشته باوجود افزایش افراد متقاضی کار تحقق یافته است.

بیشتر بخوانید: خبر خوب پزشکی: قرنیه مصنوعی ساخت ایران موجود است

بر این اساس، تعداد افراد شاغل در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ بیش از ۷۲۸ هزار نفر افزایش را نشان می دهد؛ جمعیت شاغل در بهار امسال ۲۴ میلیون و ۳.۵ هزار نفر بوده است.

جمعیت بیکار (افراد بیکاری که متقاضی کار هستند) در بهار ۱۴۰۲ با ۲۳۵ هزار نفر کاهش به ۲ میلیون و ۱۶۴ هزار نفر رسیده است.

در حوزه اشتغال جوانان، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از ۲۴ درصد به ۲۱.۶ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله از ۱۶.۶ درصد به ۱۵.۵ درصد کاهش یافته است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا