خبر خوب پزشکی: پالایشگاه محصولات زایمانی راه‌ اندازی می‌ شود

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، مرتضی ضرابی در نشستی با جمعی از متخصصان پزشکی استان مرکزی که به مناسبت روز جهانی بانک خون بند ناف در اراک برگزار شد، اظهار داشت: ۲۴ آبان ماه به عنوان روز جهانی خون بند ناف نامگذاری شده است و علت این نامگذاری متوجه کردن کشورهای جهان به اهمیت خون بند ناف و ضرورت حفظ این سرمایه ارزشمند است که می‌تواند در پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

خبر خوب دیگر اینکه: گردوی تویسرکان ثبت جهانی شد

وی افزود: اقدامات شهید کاظمی آشتیانی باعث شکل گیری بانک خون بند ناف رویان در کشور شد که امروزه اثرات اقدامات ایشان را در کشور شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاددانشگاهی با بیان اینکه خون بند ناف دارای سلول بنیادی فراوان است، گفت: سلول‌های بنیادی بطور مشخص دو ویژگی خودنوزایی و تمایز نسبت به سایر سلول‌ها را دارند و همین موضوع باعث شده این نوع از سلول‌ها بسیار با اهمیت باشند.

ضرابی با تاکید بر اینکه تمام بافت‌های بدن سلول بنیادی را دارند، تصریح کرد: سلول‌های بنیادی خون ساز در مغز استخوان یک در ۱۰ هزار و در خون یک در ۱۰۰ هزار یافت می‌شوند و سلول‌های خونی را می‌سازند.

سلول‌های بنیادی مزانشیمی را نیز می‌توانیم از بافت بند ناف جداسازی کنیم و در درمان بیماری‌های عصبی، غضروفی و استخوانی از پیوند این نوع سلول‌ها استفاده کنیم.

خبر خوب دیگر اینکه: کمک ۲۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی قوه قضاییه به دولت

وی ادامه داد: سه منبع اصلی که می‌توانیم سلول‌های بنیادی را بدست آوریم، مغز استخوان، خون محیطی و خون بند ناف است. خون بند ناف، خونی است که در جفت و بند ناف جریان دارد و معمولا به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود و مشخص شد که مملو از سلول‌های بنیادی است و جداسازی آن ضرری به مادر و جنین نمی‌رساند.

مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاددانشگاهی درباره اقدامات بانک خون بند ناف رویان، بیان کرد: جمع آوری خون بند ناف، انجام تست‌های میکروبی روی نمونه خون، سنجش شاخص‌های ژنتیکی، جداسازی سلول‌های بنیادی خونساز و در نتیجه ذخیره سازی در تانک محتوی نیتروژن مایع در سرمای منفی ۱۹۶ درجه، از جمله اقدامات در بانک خون بند ناف است.

ضرابی با بیان اینکه خون بند ناف را طبق استانداردهای جهانی می‌توان ۲۵ سال فریز ‌کرد، افزود: اخیرا گزارشی از یکی از بانک‌های خون بند ناف مبنی بر استفاده از خون بند ناف فردی که ۱۹ سال پیش فریز شده بود، ارائه شده است.

پایگاه خبری امیدرسان، کرجع اخبار خوب و امیدبخش

وی با تاکید بر اینکه ذخیره خون بند ناف در رویان به دو صورت عمومی و خانوادگی انجام می‌شود، گفت: در روش خانوادگی، خانواده‌ها نمونه خون بند ناف را برای خودشان ذخیره می‌کنند و مالکیت نمونه در اختیار خانواده است، اما در روش‌ عمومی، خون بند ناف به بانک اهدا می‌شود و دیگر فرد مالکیتی بر نمونه ندارد.

مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان جهاد دانشگاهی ضمن اشاره به وجود ۱۲۰ بانک خون بند ناف عمومی در دنیا و ذخیره سازی بیش از ۸۰۰ هزار نمونه در بانک‌های عمومی دنیا، عنوان کرد: تعداد بانک‌های خصوصی ۲۵۰ عدد است و نزدیک به ۷.۵ میلیون نمونه خانوادگی ذخیره سازی شده است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا