خبر خوب پزشکی: ساخت داروی بیماری پوستی سالک توسط جوانان ایرانی

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، بیماری سالک، یک بیماری پوستی است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می‌شود. این زخم بیشتر در نواحی باز بدن ایجاد می‌گردد مثل دست‌ها، پاها، صورت، سر و گردن. سالانه حدود ۱۹ هزار مورد ابتلا به سالک در ایران ثبت می‌شود که سه هزار مورد آن مربوط به استان فارس است. درمان این بیماری انگلی، مأموریتی است که یک شرکت دانش‌بنیان برای خود تعریف کرده است تا به کمک دانش تخصصی خود به آن بپردازد.

نعمتی، مدیرعامل این شرکت در خصوص هدف و مأموریت اصلی شرکت گفت: هدف اصلی شرکت تولید داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی قابل استفاده در درمان بیماری‌های گوناگون با تأکید بر درمان سرطان، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های التهابی مزمن و خود ایمن، تولید دانش فنی برای شناسایی، استخراج و فرمولاسیون ایمونومدولاتورها و تولید مکمل‌های تنظیم کننده سیستم ایمنی است.

چه بیماری هایی باعث خواب زیاد می شود؟ 

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تشریح کرد: در حال حاضر یکی از حوزه‌های تخصصی فعالیت شرکت، شناسایی و استخراج ایمونومودولاتورهای گیاهی است. یکی از محصولاتی که جز ایمونومدولاتورها گیاهی در آن مورد استفاده قرار گرفته است کرم ۱LeishG با اثر درمانی بر زخم سالک یا لیشمانوز جلدی است که در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، شبکه‌های بهداشت و کلینیک‌های پوست کاربرد دارد.

او تأکید داشت: با توجه به افزایش دامنه این بیماری در چند سال اخیر در بسیاری از استان‌های کشور مانند ایلام، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و … کاربرد آن در داخل کشور بسیار فراوان خواهد بود همچنین کشورهای حوزه مدیترانه نیز به وفور به این بیماری مبتلا هستند و می‌توانند مصرف کننده این دارو باشند.

مدیرعامل شرکت بیان کرد: فرآورده هایتک ۱LeishG که حاصل تحقیقات و مطالعات محققان و دانشمندان شرکت در بیش از ۲۰ سال گذشته است، مراحل انجام مطالعات آزمایشگاهی و بالینی را به پایان رسانده و در طی این مدت با انجام مطالعات بالینی مختلف فرمولاسیون آن بهینه شده است. اثربخشی فرآورده طبیعی ۱LeishG در زخم‌های کوچک ۱۰۰ درصد و در زخم‌های بزرگ مشابه داروی استاندارد خارجی است.

وی ادامه داد: این محصول که از جنبه‌های مختلف در درمان لیشمانیوز جلدی مؤثر است ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؛ از آنجایی که یکی از معض های اصلی بیماری سالک، اسکار بجا مانده پس از درمان بیماری است، فرآورده ۱LeishG این ویژگی منحصر به فرد را دارد که علاوه بر درمان بیماری با خاصیت ترمیم کنندگی خود در زخم‌های کوچک و متوسط اسکار زخم را نیز ترمیم کند.

پایگاه خبری امیدرسان، مرجع اخبار خوب و امیدبخش

نعمتی افزود: همچنین ویژگی منحصر به فرد دیگر این محصول شکل دارویی آن است که به صورت کرم است؛ درمان روتین لیشمانیوز جلدی در حال حاضر استفاده از فراورده‌های تزریقی وارداتی است که استفاده از آن علاوه بر دردناک بودن تزریق در محل زخم، نیاز به تیم پرستاری داشته و استفاده از آن توسط خود بیمار ممکن نیست؛ اما از آنجا که این فرآورده به شکل کرم فرموله شده است امکان استفاده شخصی به بیمار را می‌دهد و استعمال آن برای بیمار دردناک نخواهد بود.

این کارشناس فناور همچنین گفت: در حال حاضر تمامی فراورده‌های درمانی سالک در داخل ایران داروهای شیمیایی وارداتی هستند که یا به صورت product Finish وارد شده یا ماده موثره آن وارد شده و در داخل کشور فرموله می‌شود.

علاوه بر اثر گذاری تحریم‌ها بر واردات این محصولات هزینه تأمین آنها بسیار زیاد بوده اما فرآورده ۱LeishG یک فرآورده طبیعی و کاملاً بومی بوده که برای فرمولاسیون آن نیاز به هیچ گونه ماده موثره وارداتی است.

وی در پایان گفت: از دیگر ویژگی‌های متمایز کننده این دارو از روش‌های درمان استاندارد عدم وجود عوارض جانبی می‌باشد؛ این دارو مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را اخذ کرده و در حال ارائه به بازار است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا