خبر خوب پزشکی: تجاری سازی سامانه تشخیص سرطان سینه در ایران

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، این سامانه توسط مهدی حمصیان دانشجوی دکتری هوش مصنوعی و محاسبات نرم پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران طراحی شده است که در اجرای پایلوت روی هفت هزار بیمار، دقت تشخیص بالای ۹۸ درصد را نشان داده است.

طراح این سامانه گفت: این نرم‌افزار جهت بالا بردن دقت تشخیص و بهره‌وری بالاتر بر روی بیماران مبتلا به سرطان سینه پیاده‌سازی شده است، ضمن اینکه این الگوریتم روی هفت هزار نفر بیمار سرطانی در ایران به صورت پایلوت اجرا شده و با دقت ۹۸.۶ درصد اندازه‌گیری شده است.

خبر خوب دیگر اینکه: رایگان شدن درمان ۳۱ هزار بیمار مبتلا به سرطان در کشور

حمصیان افزود: کاربرد این روش در تشخیص بیماری سرطان سینه با استفاده از ابزار کمک تشخیصی تصویر ماموگرافی است.

رادیولوژیست‌ها از طریق این روش می‌توانند برای افزایش دقت تشخیص و کاهش زمان جواب دهی تصاویر ماموگرافی استفاده کنند؛ ضمن اینکه این نوع از سرطان را در مراحل اولیه شناسایی می کند.

وی، کاهش خستگی چشم رادیولوژیست به علت کار با تصاویر کاملاً رنگی، افزایش دقت رادیولوژیست به علت طیف‌بندی رنگی براساس میزان تراکم در تصویر، افزایش میزان دقت در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون‌ها به علت تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی.

پایگاه خبری امیدرسان، مرجع اخبار خوب و امیدبخش

افزایش میزان دقت در تشخیص تومورها به علت تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی و کاهش زمان تشخیص توسط رادیولوژیست به علت ساده‌سازی تصویر با طیف‌بندی رنگی را از دیگر ویژگی‌های این سامانه عنوان کرد.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا