خبر خوب فناوری: سامانه‌های توزیع و انتقال انرژی با سامانه بومی پایش می‌شوند

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، سامانه اسکادا که برای پایش، جمع آوری داده و تحلیل داده‌های حوزه انرژی به کار می‌رود، توسط جمعی از متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شد.

نرم‌افزار اسکادا که در حوزه جمع‌آوری داده‌های صنعتی، ثبت، کنترل، پردازش و داده‌کاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از محصولات راهبردی در حوزه کنترل و هوشمندسازی زیرساخت‌های انرژی به شمار می‌رود، کاربردهای مهمی در صنایع و خطوط انتقال انرژی دارد.

حال، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند با بومی‌سازی نمونه‌ای از این سامانه، ضمن رفع نیاز صنایع و زیرساخت‌های حوزه انرژی، زمینه‌ساز میلیون‌ها دلار صرفه جویی ارزی و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم شوند.

حسن عزیزی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوش داده هدف گفت: اسکادا ابزاری برای پایش و کنترل ابزار اتوماسیون زیردست به صورت جامع و یک‌پارچه توسط مدیران و اپراتورهای یک مجموعه است.

به‌عنوان مثال، در شبکه توزیع برق یا گاز در سطح یک استان، مدیران مجموعه نیاز دارند تا به صورت بلادرنگ از وضعیت تمامی سیستم‌های انتقال، عملکرد صحیح یا ناصحیح دستگاه‎ها، قطعی، مصرف و فشار وارد بر شبکه آگاهی داشته باشند و در صورت نیاز، بعضی از سیستم‌ها را از راه دور خاموش یا روشن کنند.

این کار با جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات از کنترل‌کننده‌ها  از جمله PLC و RTU ‌ از راه دور و نمایش آن در یک رابط گرافیکی انسانی میسر است. این  مجموعه کارها، توسط نرم‌افزار اسکادا انجام می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از این سامانه نرم‌افزاری در فرآیند اتوماسیون، پایش و کنترل شبکه‌های پیچیده‌ صنایع تولید و توزیع  آب، برق، گاز و همچنین کارخانه‌های مختلف، افزود: سامانه‌ بومی اسکادا، شامل مجموعه عظیمی از ماژول‌های نرم‌افزاری است.

در جهت کاربری هرچه بیش‌تر و بهتر در صنایع مختلف توسط متخصصان شرکت هوش داده هدف توسعه داده شده است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا