خبر خوب فناوری: خط تولید خودکار پنل خورشیدی در ایران راه افتاد

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت و راه اندازی خط تولید خودکار پنل‌های خورشیدی در کشور شدند.

حمیدرضا عرب تربتی مدیرعامل شرکت یکتا کارآمدان توسعه آریا در توضیح خط تولید ساخته شده در این شرکت گفت: در این دستگاه از فناوری‌های مختلفی شامل کنترل یکپارچه دستگاه توسط PLC۱۲۰۰ زیمنس، سنجش دما توسط سنسورهای پلاتینیوم PT۱۰۰، ایجاد مکش بستر توسط ساید چنل دبی بالا، ایجاد مکش موضعی جهت برداشتن سلول‌های خورشیدی توسط شیر های ونتوری FESTO، سازه آلومینیوم مهندسی، ایجاد حرکات خطی و دورانی توسط سه سرو موتور استفاده شده است.

وی افزود: اکچویتورهای خطی و دورانی پنوماتیک برای موقعیت های Pick & Place، ایجاد حرارت بستر و کنترل درجه حرارت توسط المنت های الکتریکی و کنترل توسط PLC، ایجاد حرارت سطح ویفر توسط IR Lamps با کنترل توسط پاور کنترلر و سامانه‌های LM Guide برای تسهیل موقعیت‌دهی‌های تکرار پذیر و دقیق از دیگر فناوری هایی است که در این دستگاه استفاده شده است.

خبر خوب دیگر اینکه: واگذاری هزار و ۴۰۰ قطعه زمین رایگان در طرح جوانی جمعیت

این فناور به کار بردن ماژول لحیم مادون قرمز – که با تشکیل یک تیم تخصصی و انجام، ثبت و پایش بیش از ۵۰۰ تست پارامتر های لحیم به نتیجه رسیده – و استفاده حداکثری از قابلیت های صنایع داخلی در ساخت این خط تولید به طوری که تعداد زیادی از قطعات به کار رفته در دستگاه از جمله الکتروموتورهای سه فاز و گیربکس های حلزونی در ماژول ریبون بازکن و جک‌های ماژول رشته بردار ساخت شرکتهای داخلی هستند را از ویژگی‌های این دستاورد دانش بنیان عنوان کرد.

عرب تربتی گفت: پیچیدگی و چالش اصلی در ساخت این دستگاه، ناحیه سلول‌گذاری همراه با برش پرس و موقعیت دهی ریبون های مس با روکش قلع توسط گریپرهای پنوماتیک و در نهایت پرس و لحیم مجموعه با دقت ۰.۱ میلیمتر بود.

وی تصریح کرد: این خط که به سفارش یک صنعت داخلی طراحی و ساخته شده با قابلیت لحیم خودکار ۶۰۰ سلول بر ساعت علاوه بر افزایش کیفیت و سرعت تولید، هشت نفر اپراتور در شیفت برای کارفرما صرفه جویی کرده که منجر به افزایش توان رقابتی این صنعت داخلی شده است.

عرب تربتی ادامه داد: در غیر این صورت آن را مطابق مشخصات فنی از داخل و خارج کشور تأمین می‌کنیم، اما به طور کلی تخصص ما در طراحی خطوط تولید خاص است.

وی همچنین در توضیح نقطه تمایز این شرکت با سایر شرکت‌هایی که فعالیت مشابه دارند، افزود: توانایی حل مساله ما بسیار بالا است، در واقع مسائلی را که مطرح می‌شود، بسیار خوب و به صورت استاندارد برای تیم پروژه تعریف و آن را حل می‌کنیم.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا