خبر خوب علمی: تولید سوئیچ‌ های تمام‌ نوری فوق سریع در ایران

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، یک محقق و جوان ایرانی موفق به تولید دانش فنی و نمونه‌ آزمایشگاهی سوئیچ‌های تمام‌نوری فوق سریع گردید.

سوئیچ تمام نوری بر مبنای سامانه جفت‌شده تشدیدی اتمی- پلاسمونیکی عنوان طرحی است که ملیحه رنجبران در قالب پسادکتری با راهنمایی سیده مهری حمیدی سنگدهی و با حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام داده است.

رنجبران که مدرک کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خود را در رشته فوتونیک – فیزیک از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کرده است درباره این طرح گفت: سوئیچ‌های تمام نوری فوق سریع توجه بسیاری از محققان را در کاربردهایی مانند شبکه‌های ارتباطی بلندبرد به خود جلب کرده است.

خبر خوب دیگر اینکه: اتصال روستای‌های بالای بیست خانوار به شبکه ملی اطلاعات

در یک سوئیچ تمام نوری، باریکه نور ورودی توسط حضور یا عدم حضور باریکه نور دیگری، طی فرایند برهم‌کنش نور-نور در یک ماده غیرخطی، جذب یا دچار انحراف می‌شود.

وی افزود: روش‌های مختلفی از جمله بلور فوتونی، ترمو – نوری و آکوستو – نوری تاکنون کشف شده که البته مورد استفاده نیز قرار گرفته‌اند؛ اما آنچه در شبکه‌های انتقال اطلاعات کوانتومی مهم است، سوئیچ‌های نوری است که با تعداد کم فوتون کار کنند.

رنجبران تصریح کرد: آنچه در این تحقیق پیشنهاد شده، ترکیب پدیده‌های تشدید اتمی و پلاسمونی برای کاهش هزینه‌ها و بالابردن بهره‌وری است. این ترکیب قابلیت‌های جدیدی را در مهندسی خواص طیفی مواد به‌وجود می‌آورد.

پایگاه خبری امیدرسان، مرجع اخبار خوب و امیدبخش

این پژوهشگر یادآور شد: تولید دانش فنی و نمونه آزمایشگاهی سوئیچ‌های تمام‌نوری فوق سریع، از اهداف مهم ما در انجام این طرح بود؛ گرچه به دلیل آنکه تجهیزات در دسترس ما با فناوری بالا نبودند، در میانه تحقیقات به مشکل برخورد کردیم و این تجهیزات آسیب دیدند؛

اما چون نتایج این تحقیق در سامانه‌های کوانتومی بر مبنای نور، به شدت کاربردی و حیاتی هستند؛ تمام توان خود را برای به ثمر رسیدن آن گذاشتیم.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا