خبر خوب علمی: به همت یک شرکت ایرانی دستگاه کوانتومتر تولید انبوه شد

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) که با تعیین میزان عناصر تشکیل‌دهنده هر قطعه فلزی در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی کاربرد دارد به همت یک شرکت دانش بنیان در کشوربه تولید انبوه رسید.

شرکت دانش بنیان آرا کاوش پژوه با اتکا به دانش فنی متخصصان داخلی در حوزه های فوتونیک، الکترونیک، پلاسما، شیمی تجزیه، فیزیک و متالورژی در سال ۹۶ موفق به ساخت نخستین دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) با قابلیت ارائه به صنعت در ایران شد.

این دستگاه بر اساس تکنولوژی اسپارک (Spark OES)، ایجاد محیط پلاسما در حضور گاز آرگون و آشکارسازی طیف تحریک شده عناصر عمل می کند و قابلیت انجام آنالیز عناصر مختلف، موجود در پایه های فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم را دارد.

خبر خوب دیگر اینکه: ۹۰ فروند هواپیما به چرخه پروازی اضافه شد

از مهم ترین مزایای دستگاه کوانتومتر، قابلیت سفارشی سازی و انعطاف آن برای آنالیز آلیاژهای غیرمتداول فلزی مختلف با توجه به گریدهای کاری مشتری است. برای مثال افزایش محدوده اندازه گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر، افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژهای پایه مدنظر از مهمترین مزایای دستگاه های کوانتومتر ساخت شرکت تین.

محمد بیاتی مدیر عامل شرکت آرا کاوش پژوه با تاکید بر اینکه تعیین میزان عناصر تشکیل دهنده یک قطعه فلزی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی است، گفت: مجموعه ما تاکنون موفق به فروش بیش از ۸۰ دستگاه کوانتومتر به کارخانه‌ها و مراکز معتبر صنایع وابسته متالورژی از قبیل ریخته گری، آلیاژسازی و قطعه‌سازی و… در داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: محصولات کوانتومتر در حالت کلی به دو مدل پایه فلزات رنگی (شامل پایه های مس، آلومینیوم، روی، زاماک و منیزیم) و پایه فلزات آهنی (شامل پایه های فولاد، چدن و استیل) تقسیم می شود.

همچنین امکان تولید یک دستگاه کوانتومتر با قابلیت آنالیز عناصر در چندین پایه مختلف و نیز امکان سفارشی کردن خرید (افزایش بازه اندازه‌گیری عناصر، افزایش عنصر) و آنالیز نمونه ها در بازه مد نظر در پایه های مختلف فلزات رنگی و آهنی وجود دارد..

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا