خبر خوب علمی: ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا فناوری ویدئو چک را بومی‌ سازی کرد

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، یکی از دغدغه‌ها و رویاهای اهالی ورزش، وجود سیستم ویدئوچک (بازبینی تصاویر) ورزشی بوده تا طی آن، امکان تصحیح خطاهای احتمالی تیم داوری فراهم شود. این دغدغه البته به شکل پررنگ تری خود را در ورزش فوتبال نشان می‌دهد.

به همت یک شرکت خلاق فناور، تولید بومی سیستم ویدئوچک ورزشی در رشته والیبال و بسکتبال رقم خورده و این سیستم این روزها، در رشته فوتبال نیز در مرحله  آزمایش قرار دارد و کاربرد آن در فوتبال کشور، دستاورد مهم و قابل توجهی خواهدبود.  

 گفتنی است، این شرکت خلاق در تولید سیستم ویدئوچک جز چهار تولید کننده برتر در جهان محسوب می‌شود.

خبر خوب دیگر اینکه: راه اندازی بزرگترین آزمایشگاه ملی هوش مصنوعی در ایران

 سعید محمدی، مدیرعامل شرکت در خصوص نحوه عملکرد این سیستم گفت: «سیستم ویدئوچک برای بازبینی تصاویر در مسابقات ورزشی مختلف کاربرد داشته و به نوعی یکی از اعضا تیم داوری در مسابقات محسوب می‌شود و به داوران برای تصحیح رای اشتباه شان کمک می‌کند.»

وی ادامه داد: شرکت ما، یکی از چهار شرکت سازنده این سیستم در جهان است و در قاره آسیا هیچ رقیبی ندارد و در کنار ما، شرکت های   Genius Sport و Hawk-Eye از انگلیس و شرکت TDS از لهستان، از تولیدکنندگان این نوع از سیستم های ویدئوچک به شمار می آیند.

نکته قابل توجه این است که این شرکت ها به علت تحریم، به ایران فروشی ارائه نمی کنند و ما با تولید بومی این محصول عملا کشور را در این حوزه خودکفا کرده‌ایم.

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه از این نوع از سیستم ویدئوچک در ایران، تنها یک نمونه در کشور موجود است، گفت:« تنها سیستم ویدئوچکی که در حال حاضر، در کشور وجود دارد، سیستمی است که توسط فدراسیون والیبال در سال ۲۰۱۴ از شرکت Data Project ایتالیا خریداری شده که سالیانه مبلغ ۶ هزار یورو بابت حق لایسنس از ایران دریافت می کند و گفتنی است که این شرکت ایتالیایی بعدا زیر مجموعه شرکت Genius Sport انگلیس قرار گرفت.»

محمدی در خصوص قیمت تمام شده این محصول عنوان کرد : « تولید بومی این سیستم، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت چراکه هزینه تمام شده تولید آن تقریبا نصف قیمت سیستم های اروپایی است و در عین حال، همان کیفیت را ارائه می‌کند، دوربین های این سیستم، ساخت آلمان است و رقبای خارجی هم از هپین برند آلمانی استفاده می کنند».

پایگاه خبری امیدرسان، مرجع اخبار خوب و امیدبخش

به گفته او، فارغ از مسائل مالی و هزینه تمام شده، دیگر مزیت این سیستم در مقایسه با نمونه های خارجی، دسترس پذیری راحت تر آن است و تنها شامل یک دستگاه کامپیوتر می شود این در حالی است که نمونه مشابه آن از یک سیستم مرکزی و دو server  تشکیل شده است که این امر، دسترس پذیر و حمل این سیستم را دشوارتر می‌کند، مضاف بر اینکه تمام زبان های دنیا را هم پوشش می دهد.

محمدی همچنین، با بیان اینکه امسال توانستیم برای اولین بار به صادرات سیستم ویدئوچک ورودکنیم، گفت: « تیم ما برای نصب سیستم ویدئوچک اواخر هفته راهی کشور بحرین می‌شود و به جز بحرین با مشتری های دیگری از سایر کشورها هم برای صادر کردن این محصول در حال مذاکره هستیم».

او ادامه داد: این محصول، از تاییدیه شرکت خلاق برخوردار است و سابقه فروش و اجاره سیستم در مسابقات والیبال و بسکتبال را در کارنامه خود دارد و در جام ملت های آسیا که در ارومیه برگزار شد، مورد استفاده قرار گرفت.

البته علیرغم اینکه شاخه اصلی فعالیت، این سیستم، در سال‌های گذشته در ورزش والیبال بوده با این حال، در ورزش فوتبال هم مورد آزمایش قرار گرفت است.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا