خبر خوب اقتصادی: 26 واحد معدنی خراسان‌ جنوبی به چرخه تولید بازگشتند

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی گفت: در نیمه نخست امسال 26 واحد معدنی در استان به چرخه تولید بازگشت.

علیرضا عباس زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی امروز در شورای معادن استان اظهارداشت: طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال اجراست و در این راستا از ابتدای سال جاری ۲۶ معدن در خراسان جنوبی احیا شده و به چرخه فعالیت برگشته اند.

وی با اشاره به راکد بودن بیش از ۳۰۰ واحد معدنی در استان، افزود: این واحدها باید یا فعال شوند و یا مشمول ماده ۲۰ شده و با باطل شدن پروانه بهره برداری آنها، از طریق مزایده واگذار شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: ۴۱۹ واحد معدنی هم آمار میزان استخراج خود را در سامانه ثبت نکرده اند که این واحدها نیز باید تعیین تکلیف شوند و حقوق دولتی را پرداخت کنند.

خبر خوب دیگر اینکه: در ایام فاطمیه ۱۲ زندانی یزدی جرائم غیرعمد آزاد شدند

عباس زاده خاطر نشان کرد: دبیرخانه شورای معادن استان باید برای تعیین تکلیف ۹۰۹ واحد معدنی دیگر موجود در خراسان جنوبی اقدام لازم را انجام دهد تا وضعیت آنها به خوبی مشخص شود که آیا پروانه این واحدهای باید تمدید شود،یا قابلیت بهره برداری را دارند و یا باید مشمول ماده ۲۰ شوند.

۳۱۹ معدن راکد در خراسان جنوبی  

عباس جرجانی، مدیر اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس شرکت تهیه  و تولید امور معدنی ایران هم در این جلسه گفت: از مجموع ۷۵۲ معدن خراسان جنوبی ، ۳۱۹ معدن راکد هستند.

وی تصریح کرد: از ۷۵۲ معدن موجود در خراسان جنوبی، ۹۴ واحد، معدن فلزی اند و از این تعداد ، ۶۵ واحد فعال و ۲۹ واحد غیر فعال هستند.

وی با اشاره به وجود ۳۹۳ معدن غیر فلزی در استان، افزود: از این تعداد،۲۷۰ واحد فعال و ۱۲۳ معدن هم غیر فعالند و از ۱۷۰ واحد معدنی سنگ تزئینی هم ۱۰۳ واحد فعال و ۶۷ واحد غیر فعال هستند.

به گفته وی از ۹۵ واحد معدنی مصالح ساختمانی خراسان جنوبی هم ۶۶ واحد فعال و ۲۹ واحد غیر فعالند و در مجموع از ۷۵۲ معدن موجود در استان ، ۵۰۴ واحد فعال و ۲۴۸ واحد معدنی غیر فعال هستند.

مدیر اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس شرکت تهیه و تولید امور معدنی ایران با اشاره به اینکه طرح پایش معادن خراسان جنوبی از هفته آینده شروع می شود، خاطر نشان کرد: در سال جاری باید یکصد معدن خراسان جنوبی تعیین تکلیف و ۴۶ واحد هم احیا شوند که در شش ماهه ابتدای سال جاری ۲۶ معدن استان فعال شده اند و ۳۱۹ معدن راکد در خراسان جنوبی وجود دارد که باید تعیین تکلیف شوند.

جرجانی ادامه داد: هزار و ۴۲۷ محدوده مزایده ای در استان داریم که برای ۵۱۸ مورد آنها مزایده برگزار شده است.

وی با بیان اینکه از نظر برگزاری مزایده برای محدوده های معدنی، خراسان جنوبی و اصفهان در کشور، رکورد دارند، تصریح کرد: باید زیرساخت های مورد نیاز معادن خراسان جنوبی به ما اعلام شود تا در راستای اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس ، اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا