خبر خوب اقتصادی: نرخ تورم به زیر ۴۰ درصد رسید

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، علی بهادری جهرمی در واکنش به هتک حرمت دنباله‌دار قرآن کریم در کشورهای اروپایی نشست خبری امروز سه شنبه – سوم مردادماه – در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری را با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز کرد و گفت: مطالبه اصلی جمهوری اسلامی ایران توقف اهانت به قرآن است.

سخنگوی دولت در مورد اقدام دولت برای محکومیت اقدامات اخیر در سوئد و دانمارک در اهانت به قرآن کریم خاطر نشان کرد: وزارت امور خارجه در این قضیه به موقع وارد عمل شد و فعالانه عمل کرد. از همان ابتدای ارتکاب این اقدام موهن در دانمارک و سوئد با اعلام موضع ریاست محترم جمهور و وزارت امور خارجه محکوم شد.

خبر خوب دیگر اینکه: با احیاء واحدهای راکد برای ۶۱ هزار نفر کار ایجاد شد

وی گفت: سفرای هر دو کشور به وزارت خارجه احضار شدند. پذیرش سفیر جدید سوئد و اعزام سفیر به سوئد نیز متوقف شده است.

بهادری جهرمی تصریح کرد:همچنین به دستور رئیس‌جمهور کشورمان تا زمانی که دولت سوئد برای حفظ حرمت کتاب‌های آسمانی و قرآن اقدامی جدی انجام ندهد و با فردی که هتاکی کرده، برخورد جدی نکنند، همین تصمیم پابرجا خواهد بود.

به گفته وی دولت در حال پیگیری تشکیل نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی است.

روند نزولی نرخ رشد تورم ادامه دارد

بهادری جهرمی با ارایه آخرین آمار از شاخص های اقتصادی کشور گفت: بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار، روند نزولی نرخ رشد تورم ادامه داشته و تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور که در خردادماه ١٤٠٢، ٤٢,٦ درصد بوده است، در تیرماه در مقایسه با ماه قبل ۳/۲ درصد کاهش یافته و به زیر ۴۰ درصد رسید.

وی این ارقام را بیانگر استمرار روند نزولی نرخ رشد تورم دانست و افزود: البته این نرخ بالا است ولی بیانگر آن است که مسیر تحقق این برنامه ها در حال طی شدن است و از تورم ۶۰ درصدی به زیر ۴۰ درصد رسیده ایم.

به گفته وی، این در حالیست که پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی در سال گذشته رشد ۴۵.۳ درصدی و در سه ماهه اول ۱۴۰۲ نیز رشد ۲۵.۸ درصدی داشته است به طوری که حجم نقدینگی در مرداد ۱۳۹۲ معادل ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بود که در پایان شهریور ۱۴۰۰ این رقم به ۴ هزار و ۶۸ هزار میلیارد تومان رسید.

وی با اشاره به رشد نقدینگی عنوان کرد: رشد نقدینگی از حدود ۴۳ درصد در ابتدای استقرار دولت، خرداد امسال به ۲۸ درصد رسیده و کاهش ۱۳.۸ درصدی داشته است در حالی که پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی کاهش نیافته و افزایش ۴۵ درصدی داشته است.

سه ماهه اول سال نرخ رشد تسهیلات ۲۵.۸ درصد رشد داشته است

بهادری جهرمی ادامه داد: همزمان پابه پای حرکت در راستای کاهش و کنترل رشد نقدینگی، رشد اقتصادی مد نظر بوده است به گونه ای که در صنایع دارویی رشد ۱۱.۷ درصدی را شاهد بودیم و نرخ آمار بیکاری در فصل بهار که فصل فعالی نیست با کاهش نسبت به سال قبل همراه بوده است و این‌ مسیر نشان از آن دارد که مشکلات موجود در تورم، بیکاری، گرانی و رکود به تدریج در حال برطرف شدن و در مسیر درمان قرار گرفته است.

خبر خوب دیگر: مهلت کوتاه به بانک‌ها برای رفع موانع دریافت وام مسکن

وی با اشاره به رشد اقتصادی بیش از ۴ درصدی کشور اظهار داشت: نرخ بیکاری فصل بهار نیز طبق اعلام مرکز آمار ایران به عدد بی سابقه ۸.۲ درصد (نسبت به بهار سال گذشته) کاهش یافته است.

خنگوی دولت ادامه داد: بیش از ۴۵۰ هزار کشاورز تاکنون گندم های تولیدی خود را تحویل دولت داده اند و پیش‌بینی می شود امسال در خرید گندم از کشاورزان رکوردشکنی داشته باشیم.

۲۴۰ طرح اولویت‌دار برای رفع تنش آبی در کشور

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای مدیریت بحران آب در کشور با اشاره به اینکه مشکل آب و خشکسالی یک بحران جهانی است، اظهار داشت: در ابتدای آغاز به کار دولت حدود ۳۰۰ نقطه کشور تنش آبی شناسایی شد و برای رفع این تنش ها ۲۴۰ طرح اولویت‌دار در سرتاسر کشور تعیین و مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین بودجه آنها در سال گذشته سه برابر شده است، افزود: در سال گذشته ردیف مستقلی برای طرح‌های اضطراری به مبلغ ۱۳ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه درج شد و دولت تلاش و تمرکز خود را بر تکمیل طرح های نیمه تمام و اجرای طرح جهاد آبرسانی گذاشت.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا