خبر خوب اقتصادی: بالاخره فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از ۲۰سال تاخیر به ثمر نشست

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران است که پس از ۲۰ سال تاخیر در دولت سیزدهم به ثمر نشست.

محسن خجسته‌مهر روز دوشنبه اظهار کرد: در نهایت در برنامه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ۲۴ حلقه چاه حفاری خواهد شد.

وی افزود: با تکمیل توسعه این فاز، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز و یک میلیون تن اتان تولید خواهد شد. همچنین یک میلیون تن در سال ال‌پی‌جی از فاز ۱۱ تولید می‌شود. و با توسعه کامل این فاز، سالانه ۵ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

خجسته‌مهر توسعه فاز ۱۱ را دارای ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد دانست و گفت: این فاز در نقطه صفر مرزی قرار دارد و بر این اساس از چهار لایه بهره‌ده تولید گاز از این فاز را شروع می‌کنیم.

خبر خوب دیگر اینکه: ایران به جایگاه هشتم تولید جهانی فولاد صعود کرد

معاون وزیر نفت یادآورشد: هم‌اکنون چهار حلقه چاه به بهره‌برداری رسیده. و به‌تدریج چاه‌های بعدی وارد مدار تولید خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ویژگی دیگر فاز ۱۱ جابه‌جایی سکوی آن از موقعیت دریا است. افزود: با جابه‌جایی سکوی ۱۲ C و انتقال آن به موقعیت ۱۱B منحصربه‌فردترین عملیات. اجرایی در منطقه عسلویه و خلیج‌فارس انجام شد.

برای اولین بار در ایران انجام شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: جابه‌جایی این سکو که یکی از سنگین وزن‌ترین سازه‌های دریایی به وزن ۳۲۰۰ تن بود، برای نخستین بار در ایران انجام و با موفقیت در موقعیت جدید نصب شد.

پایگاه خبری امیدرسان، مرجع اخبار خوب و امیدبخش

خجسته‌مهر افزود: با تکمیل توسعه فاز ۱۱، توسعه همه فازهای پارس‌جنوبی به اتمام می‌رسد. همچنین اکتشاف و توسعه نواحی جدید و بیرون از بلوک‌های مرسوم نیز ادامه دارد. که در آینده‌ای نزدیک خبرهای خوبی را شاهد خواهیم بود.

تاکید بر فشارافزایی در میدان گازی

وی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت ملی نفت فشارافزایی در میدان گازی پارس‌جنوبی است.

قرار است امروز با حضور رئیس جمهوری در عسلویه، فاز ۱۱ پارس جنوبی ، طرح متانول و پتروشیمی هنگام به بهره برداری برسد.

تولید گاز از فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی به همت متخصصان داخلی همزمان با هفته دولت و در مراسمی با حضور رئیس‌جمهوری در استان بوشهر به صورت رسمی آغاز می‌شود.

خبر دیگر اینکه: رشد ۳ برابری توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در دولت سیزدهم

با آغاز برداشت گاز از آخرین فاز باقیمانده از میدان مشترک پارس جنوبی، قفل ۲۰ ساله توسعه این طرح با پشت سر گذاشتن دو دهه قراردادهای متعدد نافرجام با شرکت‌های خارجی، باز می‌شود.

پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شرکت ملی نفت چین از کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس به عنوان تنها عضو باقیمانده در این کنسرسیوم، توسعه این طرح را با تکیه به توان متخصصین داخلی آغاز کرد.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا