خبر خوب اقتصادی: امضای قرارداد توسعه ۴ میدان نفتی و گازی

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران گفت: برای توسعه میدان‌های گازی گردان، خارتنگ، پازنان و میدان نفتی آذر قراردادهایی به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار به‌صورت رسمی به زودی امضا می‌شود.

فریدون کردزنگنه: به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه میدان‌های گازی کشور و با هدف تعدیل ناترازی گاز، شرکت ملی نفت ایران از زمستان سال ۱۴۰۰ نسبت به آغاز مذاکره با هلدینگ‌های پتروشیمی اقدام کرد.

این مذاکرات اردیبهشت‌ماه امسال به امضای تفاهم‌نامه همکاری منجر و متعاقب آن موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای آن برای انجام مطالعات و تهیه طرح‌های توسعه (DPOP) به‌عنوان پیش‌نیاز امضای قراردادهای بالادستی با هلدینگ‌های متقاضی سرمایه‌گذاری امضا شد.

خبر خوب دیگر: تحویل ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در دهه فجر 1402

توسعه مخزن مارون خامی از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، توسعه میدان‌های گازی گردان، خارتنگ و پازن با مشارکت گروه باختر، پتروفرهنگ و شرکت پارس پترو زاگرس.

توسعه مخزن گازی قلعه‌نار و میدان نفتی آذر توسط هلدینگ اهداف و شرکت مهندسی و ساختمان نفت از میدان‌های تعیین‌شده برای توسعه در چارچوب سرمایه‌گذاری شرکت‌های پتروشیمی است.

مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه از سه تفاهم‌نامه یادشده، مطالعات مورد نیاز از سوی هلدینگ‌های پتروشیمی باختر و اهداف به‌ترتیب برای توسعه میدان‌های گازی گردان، خارتنگ، پازنان و میدان نفتی آذر انجام شده است، اظهار کرد: مذاکره‌های فنی، مالی.

قراردادی مربوطه نیز مراحل پایانی خود را طی کرده است و به‌زودی پس از نهایی‌ شدن و حل‌وفصل موضوعات باقی مانده، قراردادهای مربوطه به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار به‌صورت رسمی امضا می‌شود.

کردزنگنه تصریح کرد: با توجه به محدودیت مندرج در تصویب‌نامه هیئت وزیران درباره شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز مبنی بر لزوم امضای قرارداد.

با شرکت‌های اکتشاف و تولید، شرکت ملی نفت ایران به‌منظور استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری صاحبان صنایع بزرگ از جمله شرکت‌های پتروشیمی نسبت به تقاضای اصلاح مصوبه یادشده اقدام و سرانجام هیئت وزیران در تاریخ ۱۲ مهر ماه امسال اصلاحات مورد نیاز را تصویب کرد.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا