جزئیات بیشتر از ماجرای مسمومیت دانش آموزان قمی/ورود دادستان کل به مسمومیت چندباره دانش‌آموزان/احتمال اقدامات مجرمانه عمدی وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، یکی از موضوعاتی که در ماه‌های اخیر به صورت دائمی مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است داستان مسمومیت های مشکوک در مدارس شهر مقدس قم است.

ماجرایی که پس از تکرار چند باره این مسمومیت در مدارس مختلف قم و عدم پاسخ علت این ماجرا پای بسیاری از ارگان‌ها حتی وزارت اطلاعات را به موضوع باز کرده و تاکنون تحقیقات انجام شده به جواب قانع کننده ای ختم نشده و دل نگرانی والدین دانش اموزان این شهر همچنان ادامه دارد.

اگر بخواهیم به صورت جزئی به موضوع بپردازیم باید گفت: داستان این مسمویت ها از نهم آذر سال جاری شروع شد. زمانی که که برای اولین‌بار در هنرستان دخترانه‌ نور قم ۱۸ دانش‌آموز دچار مسمومیت شده و با ورود اورژانس به مدرسه همه بیماران و مسمومین به مراکز درمانی قم منتقل شدند. اما این داستان باز هم تکرار شد تا این اتفاق به صورت متوالی در مدارس مختلف ادامه پیدا کرد. البته با تعداد بشتر. ۲۲ آذرماه در هنرستان نور ۵۱ نفر مجددا مسموم و راهی درمانگاه شدند، این حادثه برای دومین بار در این مدرسه اتفاق افتاد که آغاز نگرانی ها و حدس و گمان های مختلف شد.

با اینکه مسئولان در رده‌های مختلف و از ارگان های مختلف به زعم خود در حال بررسی دقیق ماجرا بودند اما جواب همه مشترک بود. هنوز علت این حوادث مشخص نشده است. نکته‌ مهمی که حساسیت موضوع را دوچندان می کرد این است تمام این مسمومیت‌ها در مدارس دخترانه‌ی قم اتفاق افتاده بود. از این ماجرا یک ماهی می‌گذشت تا اعلام مورد جدید مسمومیت در تاریخ ۲۵ بهمن که برای اولین بار در یکی از مدارس راهنمایی پسرانه‌، دانش‌آموزان دچار مسمومیت با استنشاق نوعی گاز شدند. این حادثه آنقدر جدی شد که پای وزارتخانه های اطلاعات و بهداشت به موضوع باز گردید تا شاید بتوانند با همکاری و پیگیری جدی علت حادثه را پیدا کنند.

حرف‌ و حدیث‌ها زیاد است و نهادها هر یک به‌گونه‌ای حادثه را تشریح می‌کنند. تجمع خانواده‌ها در مقابل فرمانداری قم نشان‌دهنده‌ی نگرانی والدین نسبت به سلامت فرزندانشان و درخواست آموزش مجازی است تا شرایط به حالت نرمال باز گردد. آن‌ها خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر مسئولان نسبت به این موضوع خطیر شدند.

مادر یکی از دانش‌آموزان مبتلا در مدرسه پسرانه داستان را اینگونه از زبان فرزندش شرح میدهد: پسرم در مدرسه دچار مسمومیت شده بود. چهارشنبه یعنی فردای روز حادثه که به مدرسه رفتم مسئولان مدرسه منکر وجود گاز شدند و این موضوع را به شیطنت بچه‌ها ربط دادند. پسر من بی‌حال شده بود. اورژانس آمد، معاینه و اعلام کرد بیشتر از ترس و استرس دچار این حس شده‌اند. مدیر مدرسه گفت بچه‌ها حالشان خوب است، فقط ترسیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، حال پس از وقوع این مسمومیت های مشکوک و چندباره دادستان کل کشور به موضوع ورود کرده و دادستان استان قم را مامور به پیگیری ویژه نموده است.

در پی وقوع چندین مورد مسمومیت در مدارس قم و نگرانی های به وجود آمده در این خصوص حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور با ورود به موضوع دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم را مامور به پیگیری ویژه و برخورد قاطع با مقصرین احتمالی کرد.

در پیام دادستان کل کشور به دادستان قم آمده است:

حجت الاسلام جناب آقای غریب دادستان محترم عمومی و انقلاب قم

سلام علیکم؛

اخبار واصله از یک جریان نگران کننده نوعی مسمومیت در بعضی از مراکز آموزشی قم نشان از احتمال اقدامات مجرمانه عمدی دارد که قابل توجه و پیگیری دقیق می‌باشد.

اگرچه مسئولین محترم آموزشی و بهداشتی و اطلاعاتی در تعقیب قضیه هستند لکن ضروری است جنابعالی نیز از جایگاه مدعی العمومی با اهتمام بیشتر و سرعت و دقت موضوع را تحت پیگرد قانونی قرار داده و ضمن همکاری لازم با مسئولین ذیربط به ریشه یابی و کشف واقعه پرداخته تا هرچه زودتر نگرانی‌های شهروندان محترم و اولیاء دانش آموزان عزیز برطرف و چنانچه کسانی در این امر قصور و یا تقصیر داشته و یا توطئه ای در کار بوده برخورد قاطع و قانونی انجام دهید و نتیجه را گزارش فرمائید.

محمد جعفر منتظری

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا