تهرانی ها، خبرهای خوبی در راه است

دور تهران بگردیم، شعار تازه سازمان گردشگری

سیف در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه نوروزی در تهران برگزار شد، با بیان اینکه ستاد گردشگری شهرداری شهر تهران زیر نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی فعالیت می کند، گفت: سال گذشته موفق شدیم موافقت شورای شهر تهران را برای تبدیل ستاد گردشگری به سازمان گردشگری اخذ کنیم و امید است که بتوانیم در سال آینده لایحه تشکیل سازمان گردشگری را تقدیم شورای شهر کنیم تا فرآیند تبدیل شدن ستاد به سازمان گردشگری طی شود. وی با بیان اینکه در نوروز ۹۸ برنامه های نوروزی را برای استقبال از گردشگران در تهران داریم، گفت: شعار امسال گردشگری در تهران «دور تهران بگردیم» است که در تهرانگردی در نوروز، طرحی تحت عنوان اتوبوس گردشگری در نظر گرفته شده که از ساعت ۱۰ الی ۱۷ در مسیر مشخصی که به مسیر آبی نامگذاری شده، تردد می کند و تنها در ایستگاه هایی که پیش بینی شده توقف کرده و گردشگران را سوار یا پیاده می کند.
برنامه های نوروزی طرح تهران را بگردیم

وی با بیان اینکه ایستگاه های اتوبوس گردشگری در نزدیکی مقاصد گردشگری قرار دارد، گفت: گردشگران با استفاده از این اتوبوس ها می توانند به راحتی و بدون استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی به مراکز تفریحی تهران بروند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار طرح «پرسه در شهر» اجرایی شده، گفت: بر همین اساس راهنمایان با علائم مشخص که شال و کوله پشتی است، در ۱۸ مسیر تعیین شده گردشگری برای برنامه نوروزی در تهران تردد می کنند و به راهنمایان توضیحاتی را ارائه می کنند.

سیف با بیان اینکه این راهنمایان در میدان مشق، گذر عین الدوله، محور ری، خیابان ولیعصر، گذر ادیان، پامنار، میدان بهارستان به صورت پیاده مستقر هستند تا مردم را راهنمایی کنند، گفت: همچنین مطابق سال های گذشته تورهای تهرانگردی برگزار می شود که بیش از ۱۵ عنوان تور گردشگری در قالب شمیران گردی، نوجوان، گذر زمان، طبیعت، باغ گردی در نظر گرفته شده تا همه سلیقه ها را پوشش دهد. رئیس ستاد گردشگری شهر تهران از استقرار ۱۱ کانتر استقبال از بهار در مبادی ورودی شهر خبر داد و گفت: در مبادی ورودی شهر در کنار استقرار کانترهای گردشگری غرفه هایی نیز به هلال احمر، پلیس راهور اختصاص داده شده است.
قیمت تور تهرانگردی کم شده است

وی با بیان اینکه امسال به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی سعی شده که قیمت تورها کاهش یابد، خاطر نشان کرد: از ۲۸ اسفند ماه لغایت ۱۵ فروردین مردم می توانند با مراجعه به سایت گردشگری و تماس با ۱۳۷، در این تورها ثبت نام کنند.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان اینکه با توجه به تخفیف ۵۰ درصدی هتل های شهر تهران در ایام نوروز و همچنین شرایط نامناسب اقتصادی مردم به نظر می رسد که استقبال از برنامه های نوروزی دو چندان شود، اظهار کرد: همچنین ۱۰۰ ایستگاه اطلاع رسانی در مناطق پر تردد تهران به منظور خدمت رسانی به شهروندان ایجاد خواهد شد تا بتوانند در امر گردشگری و معرفی جاذبه های تهران، گردشگران را کمک کنند.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در مورد قیمت تورها نیز با بیان اینکه سعی شده که قیمت ها تعدیل شود، تاکید کرد: حداکثر تور متعلق به تور نوجوان است که قیمت ۶۰ هزار تومان را دارد و حداقل تور نیز ۲۳ هزار تومان قیمت دارد اما دقت داشته باشید که در هنگام برگزاری یک تور به آیتم هایی همچون هزینه حمل و نقل، ورودیه مراکز، بیمه گردشگران، پذیرایی و دستمزد راهنما نیز توجه می شود و در این تور نوجوان که هزینه اش ۶۰ هزار تومان است از آنجایی که از مراکزی همچون دکترلند و هیومن پارک بازدید می شود، عمده هزینه، صرف ورودیه مراکز می شود.
سالی نو با روش هایی نو

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تهرانگردی در نوروز ۳۰ بیلبورد و عرشه پل محلی برای اکران مکان های تاریخی و جاذبه های شهر تهران خواهد شد، ادامه داد: امسال برای اولین بار در راستای صرفه جویی در مصرف کاغذ نقشه های گردشگری را با کاغذ سنگ چاپ کردیم و یک “کیو آر کد” در کنار نقشه ها قرار دارد که با اسکن آن ها افراد به نقشه زنده تهران متصل می شوند و می توانند برای مقاصد گردشگری خود از این نقشه الکترونیک استفاده کنند که تا کنون ۱۰۰ هزار نقشه اینچنینی چاپ شده و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
رقابت شهرداری و گردشگری

سیف با بیان اینکه پنج محل برای اسکان نوروزی گردشگران در نظر گرفته شده، گفت: پیش از این شهرداری تهران اقدام به اسکان مسافران نوروزی در سوله های بحران می کرد که این مسئله با انتقاد اتحادیه هتل داران و مهمان پذیران روبرو شد چرا که آن ها معتقد بودند شهرداری با آن ها رقابت می کند و امسال مکان های اسکان نوروزی به صورت کمپ در پنج بوستان در نظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه سهم تهران در جذب گردشگر بسیار اندک است و تهران بیشتر محل گذر افراد است، افزود: امیدواریم بتوانیم با اقداماتی که درباره تهرانگردی در نوروز انجام می دهیم، تهران را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم. چرا که تهران مورد غفلت قرار گرفته و زیر سایه موضوعات سیاسی، اقتصادی گمشده است.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با بیان اینکه چندی پیش با شهرداری قزوین تفاهم نامه همکاری برای انتقال تجربه و تبادل گردشگر امضا کردیم، گفت: البته کمیته گردشگری در دبیرخانه کلانشهرها فعال است و امیدواریم، بتوانیم نسبت به تبادل تجربه و گردشگر اقدام کنیم.

وی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر موازی کاری با سازمان میراث فرهنگی گفت: رئیس سازمان میراث فرهنگی در زمان مدیریت دکتر نجفی پیشنهاد ایجاد پست معاون گردشگری را به شهردار تهران داد و همچنین لایحه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی به منظور ارتقای گردشگری شهری به مجلس داده شده که در آن سازمان میراث فرهنگی بخشی از مسئولیت های خود را به شهرداری ها واگذار می کند و این نشان دهنده موازی کاری نیست، چرا که آن ها استقبال می کنند که هر سازمانی که بتواند به آن ها کمک کند.
اتوبوس دو طبقه، غایب میدان است

سیف در مورد غیبت اتوبوس های دو طبقه گردشگری در تهرانگردی در نوروز با بیان اینکه این اتوبوس ها نتوانستند ملاحظات قانونی و زیست محیطی را پاس کنند به گونه ای که حتی بعد از گذشت دو سال هنوز پلاک نشده ، ادامه داد: تردد اتوبوس دو طبقه بدون سقف برابر قوانین ایراد دارد و این اتوبوس ها نیز به دلیل ابعاد و نوعشان نمی توانند در برخی معابر تهران از جمله خطوط بی آر تی تردد کنند، چرا که با موانع برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه ما باید به دنبال کارهایی با اثرگذاری بیشتر برویم، گفت: اینکه اتوبوسی بیاوریم که هم قابل پشتیبانی نباشد و هم نتواند استانداردها را پاس کند، جالب نیست و ما نباید فقط به ظواهر برنامه نوروزی در تهران توجه کنیم.

طرح دور تهران را بگردیم
طرح دور تهران را بگردیم 2
طرح دور تهران را بگردیم 3
طرح دور تهران را بگردیم 4انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا