تعداد شهر‌های فاقد کتابخانه تا سال ۱۴۰۰ به صفر می‌رسد؟

مراسم گرامیداشت پانزدهمین سالروز تأسیس نهاد، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ اسفند ماه) با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همچنین جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، چهره‌های برجسته حوزه تصویرسازی و کارتون، مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابداران کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

علیرضامختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم اظهار داشت: اولین قانون مستقل مربوط به کتابخانه‌های عمومی در سال ۱۳۴۴ به تصویب مجلس رسید، اما ابهامات و اشکالات اجرای آن قانون سبب شد تا عملاً در سال ۱۳۵۲ با وضع برخی مواد در قوانین دیگر، عملا آن قانون کارکرد خود را از دست بدهد.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران اداره کتابخانه‌های عمومی عملاً تحت مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. اما علیرغم گسترش کمّی کتابخانه ها، برخی نواقص و کمبودها، اداره کتابخانه‌های عمومی کشور را با مشکل روبرو ساخت و سرانجام به پیشنهاد دولت قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور در هفدهم اسفند ۱۳۸۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن تاریخ دوره جدید کتابخانه‌های عمومی کشور آغاز شد.

دبیر کل نهاد گفت: تعداد کتابخانه‌های عمومی در سال ۱۳۵۶، ۳۷۳ کتابخانه و در سال ۱۳۸۲ که لایحه دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود، ۱۴۵۹ کتابخانه و در پانزدهمین سالگرد تصویب قانون جدید کتابخانه‌ها در سال ۱۳۹۷ به ۳۴۴۵ کتابخانه عمومی رسیده است. رشد تعداد کتابخانه‌های عمومی نسبت به سال قبل از پیروزی انقلاب رشد ۹برابری را نشان می‌دهد؛ و در ۱۵ سال گذشته رشد ۱۳۶ درصدی در تعداد، ۱۳۱ درصدی در زیر بنا و ۳۷۷ درصدی در کتابداران و ۷۳ درصدی مراجعان دستاورد‌های دوره ۱۵ ساله این نهاد است.

وی گفت: آنچه در سال‌های اخیر براساس رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز برنامه‌های مورد نظر جناب دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنا نهاد و نیز مصوبات هیات امنا به عنوان محور‌های اصلی فعالیت نهاد قرار گرفته بدین شرح است:

۱- تبدیل کتابخانه از مرکز امانت کتابخانه به پایگاه فرهنگی اجتماعی با محوریت کتاب و کتابخوانی، و استفاده از ظرفیت گسترده کتابخانه‌های عمومی به عنوان مرکزی برای تعامل و گفتگو، رشد آگاهی‌های اجتماعی-فرهنگی و نقش آفرینی به عنوان مرکز تبادل اطلاعات و آگاهی‌های فردی و اجتماعی.

۲- نقش آفرینی مثبت و موثر کتابخانه‌ها در ارتقای سلامت اجتماعی خصوصاً با توجه به برخی آسیب‌های اجتماعی موجود با اولویت مناطق دارای ویژگی‌های خاص.

۳- توجه ویژه به کودکان و نوجوانان به عنوان نسل آینده و امید کشور که در گام دوم انقلاب اسلامی منابع اصلی انسانی کشور را در عرصه‌های مختلف تشکیل می‌دهند.

۴- مبتنی ساختن تمام فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در عرصه ساخت و تاسیس، تجهیز، تامین منابع، برنامه‌های فرهنگی و مانند آن به پژوهش‌ها و تحقیقات علمی صورت گرفته در داخل و خارج کشور و ارزیابی برنامه‌ها و عملکرد‌ها با شاخص‌های علمی دقیق و نیز بومی ساختن برخی دستاورد‌های جهانی در عرصه کتابداری و کتابخانه‌ها برای اثر بخشی بهتر و بیشتر در کشور.

۵- تاکید بر ارتقای سطح علمی، فرهنگی و مهارتی کتابداران به عنوان، رکن اصلی در کتابخانه‌های عمومی کشور و برگزاری دوره‌ها و جلسات حضوری و غیر حضوری مهارت‌های کتابداران.

۶- شکستن ساختار‌های اداری و دست و پاگیر و روی آوردن به فعالیت‌های جهادی برای تحقق برنامه‌های فرهنگی و رسیدگی به مناطق محروم کشور از جمله در برنامه مدرسه جهادی خواندن، رسیدگی به شهر‌های دارای اولویت از نظر ارتقای سلامت و کاهش آسیب‌های اجتماعی.

۷- مشارکت و همکاری با دستگاه‌ها و نهاد‌های مهم اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصاد، عمرانی و نیز خیرین عزیز برای تسریع در گسترش کتابخانه‌ها و امکان دسترسی عادلانه همه مردم شریف کشور به کتابخانه‌های عمومی.

۸- تلاش برای تحقق تاسیس کتابخانه در شهر‌های فاقد کتابخانه.

مختارپور متذکر شد؛ از ۱۲۴۵ شهر کشور در سال ۱۳۹۳، ۲۵۶ شهر به کلی فاقد کتابخانه عمومی بوده اند که با تلاش نهاد کتابخانه‌ها عمومی در سال ۱۳۹۷ این تعداد به ۱۳۰ شهر کاهش یافته و امیدواریم با همکاری همه نهاد‌های دولتی و عمومی و نیز مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۴۰۰ تعداد شهر‌های فاقد کتابخانه به صفر برسد. ان شاءالله.

وی در ادامه، سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به همه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی، به هیات امنا و مخصوصا وزیر ارشاد که همواره پشتیبانی این نهاد بوده اند، به اساتید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و به همه اهالی حوزه کتاب و کتابخوانی و کتابداری تبریک گفت.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: امروز اختتامیه چهارمین جشنواره دوسالانه کارتون کتاب است. استفاده از ظرفیت این هنر که از زمان پیدایش مطبوعات نقش مهمی در انتقال مفاهیم ایفا کرده و با ظهور رسانه‌های مجازی تاثیر آن به مراتب از نظر کمی و کیفی گسترش یافته در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیز قابل توجه است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا