خبر خوب قضایی: تدابیر ویژه دادستانی کل در تامین امنیت و صیانت از حقوق عامه زائران اربعین

به گزارش پایگاه خبری امیدرسان، همزمان با نزدیک شدن به ایام چهلمین روز از شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله علیه السلام و یاران با وفایش، غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در بخشنامه ای خطاب به دادستان های عمومی و انقلاب مراکز استانها، توجه به صیانت از حقوق عامه زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام و تکریم و تعظیم ایشان را مورد تاکید قرار داد.

در این بخشنامه به همکاری با ستاد اربعین، فعال شدن مرکز فوریت های قضایی به ویژه در مرزهای خروجی با استقرار قضات ویژه، تامین امنیت مطلوب در توقفگاه های خودرو و همچنین نظارت هوشمند بر سامانه های پایش هوشمند در مسیرهای تردد اشاره گردیده است.

در این بخشنامه آمده است:

با توجه به در پیش بودن پیاده روی بزرگ اربعین حسینی (ع) و نقش آن در تعظیم شعائر مذهبی و ایجاد فضای معنوی در کشور، شایسته است نسبت به تدابیر ذیل توجه لازم معمول گردد:

1- ضمن همکاری شایسته با ستاد استانی اربعین مستقر در استانداری ها، یکی از معاونین دادستان موضوع اقامت، اسکان، تغذیه و تردد زائرین را بصورت مستمر تحت پایش قرار داده و مراقبت های لازم را از حیث رعایت حقوق عامه به منظور حفظ امنیت، سلامت، بهداشت، جلوگیری از ازدحام جمعیتی، کاهش تاخیر و معطلی، حذف هزینه های غیرضرور، ارائه خدمات با کیفیت، کنترل قیمت ها به ویژه بلیت اتوبوس، هواپیما و قطار در مسیرهای بازگشت معمول نماید.

پایگاه خبری امیدرسان، رسانه امیدبخش

2- ضمن نظارت بر سامانه های پایش هوشمند در مسیرهای اصلی تردد از حیث ذخیره سازی و وضوح تصاویر، تامین امنیت مطلوب در توقفگاه های خودرو، پیشگیری از سرقت اموال زائرین (به ویژه زورگیری، کیف زنی، جیب بری، موبایل قاپی، سرقت وسایل داخل خودرو) در فضاهایی که با ازدحام جمعیتی مواجه است در اولویت تدابیر اجرایی باشد.

3- جلسات فوق العاده ستاد استانی کنترل مجرمان حرفه ای، بصورت هفتگی با حضور اعضای اصلی برگزار و تمهیدات مناسب برای کاستن از تحرکات مجرمان حرفه ای و سابقه دار و تشدید نظارت‌های انتظامی اتخاذ گردد.

4- در خصوص حوادث ترافیکی که با صدمات یا خسارات جزئی همراه است با هماهنگی راهور، پزشکی قانونی و شرکت ‌های بیمه تدبیری اتخاذ گردد که تشکیل پرونده قضایی مانع ادامه سفر یا تاخیر در آن نشده و در صورت لزوم از ظرفیت ماده۳۱ قانون بیمه اجباری و احاله پرونده کیفری استفاده گردد.

5- حسب درخواست سازمان بهزیستی و هماهنگی بعمل آمده نسبت به تسهیل و رفع موانع قانونی اعزام نوجوانان فاقد سرپرست، اقدام لازم معمول گردد.

خبر خوب دیگر اینکه: اعلام جرم علیه ۴۸ شرکت دولتی در خصوص استنکاف از اجرای تکالیف قانونی ارتقاء بهره‌وری

6- از فعالیت کودکان خیابانی، متکدیان، معتادان متجاهر در مسیرهای تردد زوار جلوگیری گردد.

7- مرکز فوریت های قضایی و استقرار قضات ویژه در مرزهای خروجی بصورت شبانه روزی به منظور ارائه خدمات سریع به مراجعین تحت نظارت مستقیم دادستان فعال شده و در استان های مرزی در صورت اقتضا در مرزهای خروج رسمی حسب مورد به تعداد کافی دادیار برای ارائه خدمت مستقر گردد.

8- همچنین به منظور پیگیری مسایل قضایی زائرین در عراق با وزارت امورخارجه همکاری لازم معمول گردد.

امیدرسان، رسانه امیدبخش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا