طرحی جدید برای رصد مستمر ایمنی مدارس

سیدمحمد بطحایی در مانور آمادگی مقابله با مخاطرات حریق و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال که در دبستان دخترانه شهید بهشتی منطقه یک شهر تهران برگزار شد با اشاره به پیچیده شدن شرایط اجتماعی و مسائل ما در جامعه و شهرهای پرجمعیت گفت: حتما مدارس به عنوان یکی از واحدهای اجتماعی در معرض خطرات قرار دارند.

وی افزود: تجربه خوبی در مانور زلزله داشتیم که همچنان ادامه دارد اما در سایر زمینه‌ها چون آتش سوزی در مدارس کمتر تجربه وجود داشت و شاهد هستیم همکاران به دلیل کمتر آشنا بودن با مسائل ایمنی، با مخاطراتی مواجه می‌شوند و امیداست این کار پسندیده که امروز همکاران آتش نشانی با مشارکت آموزش و پرورش انجام دادند ادامه یابد. این امر در کاهش آسیب هایی که فرزندان ما را تهدید می‌کند موثر است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یک نگرانی ما این است که مانور را فقط در چند مدرسه در استان ها انجام می‌دهیم گفت: اما مهم این است که در همه ۱۰۰ هزار مدرسه و برای تمام دانش آموزان و همکاران مانور برگزار کنیم و آموزش ها مرتب بروز شوند.

بطحایی ادامه داد: این آموزش‌ها فقط از عهده ما به تنهایی برنمی‌آید و باید همه دستگاه‌های مربوطه کمک کنند تا آموزش‌ها ارائه شود. معتقدیم که این کار بسیار موثر است و باید در زمینه‌های دیگری نیز ارائه شود و محدود به زلزله و آتش سوزی نباشد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا مدارس قابلیت برگزاری چنین مانورها و آموزش‌هایی را دارند اظهار کرد: در زمینه تجهیزات هم مشکلاتی وجود دارد. همانطور که آتش نشانی برای برگزاری مانور امکانات خود را به میدان آورده لازم است شهرداری ها، شوراها و سایر نهادهای عمومی حضور فعال داشته باشند. زنگ خطر برای اعلام خطر، هزینه زیادی ندارد اما در مواقعی حتی یک کپسول آتش نشانی می‌تواند جان بچه‌های ما را نجات دهد.

بطحایی افزود: امسال طرحی را برای رصد مستمر ایمنی مدارس اجرا کردیم که مدارس در سه طبقه ایمن، تا حدودی ایمن و غیرایمن طبقه بندی می‌شوند باید از مدارس ناایمن شروع کنیم و تاسیسات و تجهیزات فرسوده را به‌روز آوری و اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه اتفاق ناگوار زاهدان را فراموش نمی‌کنیم گفت: در حین مانور، اتفاق زاهدان از ذهنم کنار نمی‌رفت؛ فرشتگانی که در آتش سوختند و خانواده‌های ما را داغدار کردند. شاید اگر این تجهیرات در آن مدرسه بود شاهد این داغ بزرگ نبودیم. به هرحال باید همه تلاش کنیم تا خطرات از مدارس دور بماند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا