اولین پیوند کبد سال ۹۸ انجام شد

 علی جعفریان سرپرست تیم پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) گفت:  اولین پیوند کبد سال ۹۸ انجام شد، این ۸۹۴ امین پیوند کبد انجام شده در بیمارستان امام خمینی (ره) است که در اولین روز از تعطیلات نوروزی سال ۹۸ انجام شد.

وی با اشاره به لزوم انجام این جراحی به صورت اورژانسی برای برخی از بیماران، اظهار کرد: سه گروه از بیماران برای درمان به پیوند کبد نیاز دارند؛ گروه اول بیماران مبتلا به سیروز مزمن کبدی، گروه دوم بیماران مبتلا به سیروز مزمن که دچار شرایط حاد میشوند و در اورژانس بستری می‌شوند و این یکی از مراجعات سخت و پرمساله اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) است که اغلب نیاز به ICU پیدا می‌کنند و اگر شرایط بیمار کنترل شود به پیوند می‌رسند و گروه سوم بیمارانی که بدون هیچ زمینه‌ای دچار نارسایی کبد می‌شوند که متاسفانه تعداد زیادی از مواردی که اخیرا با آن‌ها مواجه می‌شویم افرادی هستند که دارو‌های گیاهی غیر استاندارد را بصورت بی رویه مصرف می‌کنند و با نارسایی حاد مراجعه می‌کنند و متاسفانه بیش از پنجاه درصدشان هم پیش از انجام پیوند از دنیا می‌روند. در این شرایط، درصورتی که در بستگان درجه یک بیمار دهنده آماده وجود داشته باشد پیوند در اسرع وقت برای بیمار انجام میشود و در غیر این صورت باید منتظر دهنده مرگ مغزی باشیم.

این استاد دانشگاه از آمادگی بخش پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در ایام تعطیلات نوروزی گفت و افزود: با وجود کمبود نیرو اگر دهنده و گیرنده مهیای انجام پیوند باشند بعنوان تنها مرکز فعال ایام تعطیل در پایتخت، آمادگی انجام پیوند را داریم.

رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان تاریخچه این عمل جراحی در کشور گفت: بعد از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیمارستان امام خمینی (ره) به عنوان دومین مرکز دانشگاهی وارد این عرصه شده و ان شاءالله در سال ۱۳۹۸ به هزارمین پیوند کبد در بیمارستان امام خمینی (ره) خواهیم رسید.

اولین پیوند کبد سال ۹۸ انجام شد

رئیس بخش هپاتوبیلیاری و پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی عضویت بیش از بیست و پنج نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در تیم پیوند کبد را از نقاط قوت آن دانست و خاطر نشان کرد: سه گروه محوری جراحی، گوارش و بیهوشی شاکله اصلی این تیم را تشکیل می‌دهند و علاوه بر آن از رشته‌های عفونی، قلب، رادیولوژی، پاتولوژی، انکولوژی، مراقبت‌های ویژه، روانپزشکی و مراقبت‌های دارویی نیز در این تیم حضور دارند و در کنار این تیم پزشکی حدود هشتاد نفر هم بعنوان پرستار، پیراپزشک و هماهنگ کننده، در انجام این فرآیند درمانی نقش دارند.

جعفریان با اشاره به درصد بالای موفقیت پیوند‌های انجام شده در این مرکز در مقایسه با سایر مراکز گفت: میزان بقای یکساله در معتبر‌ترین مراکز دنیا ۸۵ تا ۹۰ درصد است و این شاخص در مرکز پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی نیز به همین میزان است و خوشبختانه از این نظر با دنیا رقابت داریم و میزان بقای پنج ساله در دنیا حدود ۷۵ درصد و در مرکز ما ۷۷ درصد است. از طرفی مرکز پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) (ره) از معدود مراکز با آمار بیش از یکصد پیوند درسال در منطقه به شمار می‌رود.

سرپرست تیم پیوند کبد بیمارستان امام خمینی (ره) با برشمردن ظرفیت‌های این مرکز در زمینه گردشگری سلامت، توسعه فعالیت در این زمینه و همکاری با مراکز فعال در دنیا را به عنوان یکی از برنامه‌های آتی این مرکز قلمداد کرد و گفت: مجوز انجام پیوند برای بیماران خارجی از دهنده زنده که جز‌ء بستگان درجه یک بیمار باشد از سوی وزارتخانه به این مرکز داده شده و در آینده این ظرفیت فعال‌تر خواهد شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا