استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید در طرح نوروزی ناجا

سردار سید کمال هادیانفر در رزمایش بزرگ ترافیکی و خدمات سفر که صبح امروز (چهارشنبه) در ضلع جنوبی حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: از سال ۸۴ تا ۹۶ آمار جانباختگان حوادث رانندگی در عین این که تعداد خودروها و افراد دارای گواهینامه افزایش داشت، کاهش چشمگیری پیدا کرد و از ۲۷ هزار و ۷۶۰ نفر در سال ۸۴ به ۱۶ هزار و ۲۰۱ نفر در سال ۹۶ رسید که این امر نشان دهنده این است که آمار تصادفات ۴۱.۶ درصد کاهش داشته است. در ‌عین ‌حال تعداد خودروهای کشور ۱۸۶ درصد، تعداد موتورسیکلت‌ها ۱۵۴درصد و شمار دارندگان گواهینامه بیش از ۱۱۸ درصد رشد داشته‌اند.

وی با بیان این که  آمار جانباختگان در کشورمان به طور متوسط روزانه حدود ۴۴ نفر و شمار مصدومان نیز حدود ۹۲۰ نفر است، گفت‌: باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا این آمار کاهش یابد و اگر چه این آمار همواره در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است، اما برای ما قانع کننده نیست و باید این آمار کاسته شود.

هادیانفر با اشاره به این که این تعداد کشته در سوانح رانندگی شایسته و سزاوار کشور ما نیست، در این باره خاطر نشان کرد: ضرورت دارد با همکاری برای رفع موانع و مشکلات که با حضور تمامی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول انجام می‌شود، برای کاهش تصادفات و خسارات ناشی از آن بیشتر از گذشته تلاش شود.

وی در ادامه با اشاره به این که سالانه حدود هفت درصد از درآمد تولید ناخالص ملی صرف هزینه‌های ناشی از تصادفات رانندگی می‌شود، گفت‌: باید با برنامه‌ریزی مناسب و فراهم کردن امکانات و نیز رفع مشکلات، حوادث رانندگی را سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش دهیم که تجربه پلیس راهور نشان داده است که می‌توانیم علی‌رغم وجود تنگناها و مشکلات به این آمار دست یابیم.

پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تاکید بر این که رسیدن به توفیقات هر چه‌ بیشتر نیازمند یک استراتژی ملی و برنامه‌های مدون میان مدت و بلند مدت است، خاطر نشان کرد: در این‌ راستا همه دولتمردان و سازمان‌ها و نهادهای دخیل در ترافیک پای کار بیایند و با هم‌افزایی بهتر و بهینه‌تر از امکانات، به این امر دست یابیم.

وی با بیان این که  شعار ترافیکی قرارگاه نوروزی ناجا در سال جاری “آرامش در سفر و پرهیز از خطر” است، گفت‌: در طرح نوروزی امسال پلیس راهور ناجا با بیش از ۳۵ هزار نیرو و با مشارکت بیش از ۶۵ هزار نیرو از سایر دستگاه‌ها، در آماده‌باش است. ضمن این که بیش از ۱۰ میلیون همیار پلیس، ۸۰۰ هزار نفر فرهنگیار ترافیک و ۱۰۰ هزار بازرس نامحسوس در کنار پلیس قرار دارند.

هادیانفر افزود: پلیس در طرح نوروزی سال ۹۸ از تجهیزات و امکانات جدیدی استفاده می‌کند که از جمله آن می‌توان به ۲هزار دستگاه سخت افزاری موبایلی ثبت تخلفات، ۱۲۰۰ دستگاه ردیاب لحظه‌ای برای کنترل گشت‌های پلیس راه و راهور، ۱۰۰۰ دستگاه دوربین البسه، ۱۳۰۰ دستگاه خودرو از سایر یگان‌های ناجا و همچنین بهره‌گیری از چهار هزار و ۵۰۰ نیروی کمکی برای کنترل رفتار رانندگان پر خطر اشاره کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا